Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Nenechte si ujít! Do Lešné u Valmezu na historické kočárky

Nenechte si ujít! Do Lešné u Valmezu na historické kočárky

Až přiletí čáp. Tak zní název letošní hlavní výstavy, která odstartovala v úterý 3.května na zámku Lešná u Valašského Meziříčí.

Exponát výstavy kočárků
8. května 2022 - 07:30

K vidění jsou kolekce unikátních historických kočárků z let 1880 až 1980, které Muzeum regionu Valašsko získalo ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové z Roztok u Prahy.

Muzeum zakoupilo sbírku, kterou paní Šormová shromažďovala s manželem desítky let, v roce 2016. Kočárky postupně ukázalo veřejnosti nejen ve svých pobočkách, ale i výstavních síních v různých částech republiky.Teď se vrací zpět do Lešné u Valašského Meziříčí.

Kurátorka Ivana Spitzer Ostřanská pro letošní výstavu vybrala největší unikáty ze sbírky i exponáty, které tady návštěvníci poprvéneviděli. Nové je také celkové ztvárnění. I tentokrát ale platí, že výstava příchozí zavede do dob dávno minulých a svým způsobem také pohladí po duši.

K vidění jsou desítky exponátů z různých období. „Mezi nejcennější patří například proutěná trojkolka z konce 19. století, zajímavé jsou i kočárky z různých náhražkových materiálů vzniklé v těžkých letech 2. světové války," doplnila kurátorka Ivana Spitzer Ostřanská.


Kromě výstavy Až přiletí čáp si na zámku Lešná u Valašského Meziříčí můžete prohlédnout také výstavu bankovek z celého světa. K hlavním návštěvnickým lákadlům patří prohlídky zdejších historických komnat a vzácného anglického parku. Zámek Lešná u Valašského Meziříčí je otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.
(pšt, zlinskenovinky.cz, zdroj: Muzeum regionu Valašsko)