Svátek má: Patrik

Regiony

Velikost textu:

Obec Kašava obdržela významné evropské ocenění

Obec Kašava obdržela významné evropské ocenění

Ocenění za celistvý, udržitelný a mottu soutěže odpovídající rozvoj výjimečné kvality získala v rámci Evropské ceny obnovy vesnice obec Kašava ze Zlínského kraje.

Hodnotící komise
1. července 2018 - 07:30

Této prestižní evropské soutěže se zúčastnilo celkem 23 vesnic z 9 různých států. Kašava do ní byla nominována na základě výhry v celostátním kole Vesnice roku 2016.

„Mám z toho velkou radost a vedení i občanům Kašavy srdečně gratuluji. Ukázalo se, že obce Zlínského kraje jsou schopny sbírat úspěchy nejen v celostátních kolech Vesnice roku, ale i na mezinárodní úrovni,“ uvedl radní Zlínského kraje Jan Pijáček.

Tříčlenná hodnotitelská komise navštívila Kašavu ve středu 13. června. Obec pro ni připravila nabitý a pestrý pětihodinový program. Členové komise se během něj seznámili s aktuálními projekty a rozvojovými dokumenty obce, prohlédli si základní a mateřskou školu, knihovnu, kostel, hasičskou zbrojnici i další zajímavá místa v obci a čekaly na ně také ukázky lidové veselice nebo ochutnávky z místního řeznictví či cukrárny.

Ve svém hodnocení komise uvedla: „Kašava se vyznačuje udržitelným rozvojem obce na základě dobrého plánování a intenzivní spolupráce se sousedními regiony. Důležité kroky k dalšímu rozvoji orientovanému na budoucnost představuje realizace konceptů, do nichž jsou zapojení obyvatelé a experti. Tak se například výrazně přispělo k druhové pestrosti péčí o biotopy, louky a staré druhy ovoce. Také nasazení obce v oblasti podpory sociálního života je nadstandardní, stavební projekty posilují sociální a komunitní aspekt. Vzdělávání dospělých hraje důležitou roli, účelový fond podporuje kulturní a sportovní aktivity. Díky tomu je možné posílit cit pro pospolitost a realizovat společně projekty. Mottu soutěže kromě toho odpovídají další aktivity v oblasti ekologie a alternativních zdrojů energie. Celkově je Kašava díky tomu velmi dobře vybavena pro zvládání budoucích výzev.“


Starosta Kašavy Josef Jarcovják k tomu řekl: „Děkuji organizátorům soutěže za toto ocenění i za to, že soutěž pro obce pořádají. Chtěl bych také velmi poděkovat všem, kteří se podíleli na prezentaci naší obce, protože její příprava i realizace daly hodně práce. Ocenění je pro nás ukazatelem toho, že naše počínání jde dobrým směrem, ale že zároveň nesmíme usnout na vavřínech a pracovat dál.“

Hlavním vítězem 13. ročníku soutěže se stala rakouská obec Hinterstoder. Předání cen se uskuteční 21. září v rakouském Flieβu. Vedle trofeje a plakety čeká nejúspěšnější účastníky také zapsání do elektronických „roadmap“, na nichž lze na virtuálních mapách jedním klikem myší vyhledat nejlepší místa obnovy vesnice v celé Evropě.


Pořadatelem soutěže, která je od roku 1990 vyhlašována ve dvouletém cyklu, je Evropská pracovní společnost pro rozvoj venkova a obnovu vesnice ARGE.

Pro Zlinskenovinky.cz Adéla Kousalová, tisková mluvčí Zlínského kraje.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Zlínský kraj)