Svátek má: Bohumil

Regiony

Velikost textu:

Odebrání dvou desítek psů z nevhodných podmínek ze Zlínského kraje

Odebrání dvou desítek psů z nevhodných podmínek ze Zlínského kraje

Inspektoři Státní veterinární správy ze Zlínského kraje v závěru uplynulého týdne navrhli na místě odebrat chovatelce z Roštění na Holešovsku 19 psů ze zcela nevhodných chovatelských podmínek.

Nevhodné podmínky
12. září 2023 - 07:30

Díky spolupráci s Městským úřadem v Holešově (coby obcí s rozšířenou působností) se podařilo psy, ale také několik králíků a morčat umístit k náhradním chovatelům.

Při opakovaném místním šetření provedeném na základě obdrženého podnětu v průběhu minulého týdne byly veterinárními inspektory zjištěny extrémně nevhodné podmínky chovu. V něm se nacházelo 15 dospělých psů a čtyři štěňata, dále osm králíků a stejný počet morčat.

Povrch chovatelského zařízení byl znečištěný vrstvou exkrementů, močí a směsí odpadů nacházející se na podlaze celého chovatelského zařízení. Zvířata neměla suché a čisté místo pro odpočinek, v chovatelských prostorách silně zapáchal čpavek a pach rozkladu. Inspektoři na místě konstatovali, že zvířata v těchto podmínkách chována být nemohou.Za účasti zástupců příslušné obce s rozšířenou působnosti se nejprve ve čtvrtek 7.9. 2023 podařilo zajistit přesun 16 psů plemene Kavalír king Charles španěl k chovatelce do sousedního kraje. K uvedené chovatelce byla následně další den převezena i morčata a králíci. V novém působišti by měly být výrazně lepší podmínky pro chov zájmových zvířat.

Dne 8.9.2023 z důvodu neschopnosti chovatelky zajistit, alespoň přiměřené podmínky pro tři zbývající psy (český strakatý pes, český horský pes a kříženec) byli tito na místě se zajištěním tzv. předběžné náhradní péče odebráni a odvezeni do kroměřížského útulku. Krajská veterinární správa (KVS) pro Zlínský kraj podá obci s rozšířenou působnosti návrh na zajištění náhradní péče o výše uvedené tři psy.

Při kontrole bylo zjištěno také, že pět psů nebylo očkováno proti vzteklině, za což bude chovatelce ze strany KVS uložena sankce. „Všechna zvířata byla v dobrém výživném stavu (kvalitní krmení a voda) ale podmínky byly bez nadsázky středověké Je zarážející, že chovatelka má chovnou stanici a dostávalo se jí úspěchů na výstavách,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj Michal Kamarád.

Obec s rozšířenou působností povede následně s chovatelkou správní řízení o pokutě za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Zlínskénovinky.cz informoval Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:svs)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%