Svátek má: Norbert

Regiony

Velikost textu:

Odstraňování škod po přívalovém dešti probíhalo i ve čtvrtek

Odstraňování škod po přívalovém dešti probíhalo i ve čtvrtek

Mimořádně silný přívalový déšť zasáhl v úterý Otrokovice a způsobil na mnoha místech komplikace, na jejichž odstranění intenzivně pracovalo minimálně 12 jednotek hasičů z širokého okolí, ale i pracovníci Technických služeb Otrokovice, města a  městské policie.

Ilustrační foto
25. května 2023 - 07:30

Nejvíce zasaženou částí Otrokovic byly Kvítkovice, kudy se prohnala především voda z polí. Nejvíce zasaženy byly průmyslové objekty a dopravní infrastruktura.

„Situace v Kvítkovicích byla vážná. Voda si opět našla cesty, jak se dostat do zastavěného území, kde zkomplikovala život lidem a to i přesto, že v posledních letech byla právě v extravilánu nad Kvítkovicemi vybudována rozsáhlá protipovodňová opatření za 58 milionů korun. Přibyly zde polní cesty, svodné příkopy, výsadby interakčních prvků a především záchytné nádrže včetně záchytných průlehů, jejichž úlohou je zadržet stékající vodu v krajině. Pokud by tato opatření realizována nebyla, situace by byla o to horší,“ zmínila starostka města Otrokovice Hana Večerková s tím, že hlavním investorem byla Česká republika - Státní pozemkový fond.

„Včera jsme byli po celou dobu na místě a sledovali cesty, kudy voda tekla, abychom si udělali přesný obrázek o tom, zda je možné něco zlepšit předtím, než celé dílo převezmeme do majetku. Realizovaná opatření v daný moment fungovala, záchytné nádrže se zaplnily, bohužel příval vody byl tak silný, že ani jejich kapacita nestačila,“ doplnila starostka Hana Večerková. Problémy byly také s odvodňovacími příkopy v zastavěných částech, kam si lidé zvykli vyvážet posečenou trávu. Ta následně ucpala průchody pro vodu. Aktuálně hasiči stále zasahují na „staré malenovské“, kde je zaplaven podjezd pod dálnicí na výjezdu z Kvítkovic směrem na Zlín. Hasiči zde odčerpávají vodu a uvolňují vpusti, tak aby mohla voda volně odtékat. Silnice je proto neprůjezdná.Dalším zasaženým místem byl Baťov, kde nestačila kapacita kanalizace. Kanalizace je dimenzovaná na běžný stav a její zahlcení způsobilo, že u domů, kde jsou sklepy položeny níže než kanalizace, se voda dostala do sklepů. I zde pomáhali hasiči, kteří vodu odčerpávali. K několika případům zaplavení došlo i v centru města. Pracovníci Technických služeb Otrokovice mají v akci veškerou dostupnou techniku a aktuálně intenzivně pracují na čištění komunikací, odstraňování nánosů bahna a dalších činnostech, aby bylo město uklizeno v co nejkratším čase.

„Přívalové deště jsou přírodním jevem, se kterým se těžko bojuje. V krátkém čase dochází k enormnímu přívalu vody, která nemá kudy odejít. I přes všechna opatření, do kterých se investovalo, působí problémy. Přesto je třeba mít na paměti, že kdyby systém protipovodňových opatření nebyl, situace by byla mnohem horší. Opatření má minimalizovat následky a škody, což účel splnilo. Neexistuje opatření, které by na 100 % škodám zabránilo. Naší snahou bude celou situaci, tak jak proběhla, znovu vyhodnotit a najít místa, na kterých budeme dále pracovat tak, aby i v těchto situacích byl zdraví a majetek obyvatel chráněn v co nejvyšší míře. Zároveň bych ráda poděkovala všem složkám, které se na likvidaci škod a odstraňování následků podíleli. Jsou to především všechny zasahující jednotky hasičů z řad dobrovolníku i profesionálů, ale také pracovníci Technických služeb Otrokovice, kteří dávají město opět do pořádku,“ uzavřela starostka Otrokovice Hana Večerková  
   
Zlínskénovinky.cz informovala Lenka Vaculová, tisková mluvčí města Otrokovice.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%