Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Otrokovice modernizují sběr biologicky rozložitelných odpadů

Otrokovice modernizují sběr biologicky rozložitelných odpadů

Součástí systému odpadového hospodářství města Otrokovice je i sběr biologicky rozložitelných odpadů ze zahrad občanů. K tomu slouží velkokapacitní kontejnery umístěné ve sběrných dvorech.

Ilustrační foto
3. prosince 2020 - 07:30

Náhradou za již nevyhovující bude do konce letošního roku pořízeno dvanáct nových kontejnerů v hodnotě přibližně 700 tisíc korun.

Celkem třináct kusů těchto kontejnerů bylo pořízeno v roce 2009 v rámci dotační akce „Využití biologicky rozložitelného dřevního odpadu z komunálního odpadu a zkvalitnění sběru biologicky rozložitelných odpadů v regionu Otrokovic“ spolufinancované Státním fondem životního prostředí.

„Po jedenácti letech užívání jsou však již z důvodu značné koroze způsobené vlhkým zahradním odpadem na konci životnosti a bylo nutné je co nejdříve nahradit kontejnery novými s vylepšenou konstrukcí. Kontejnery jsou uzavíratelné plastovými víky, která zabrání vtékání dešťové vody a eliminují případný zápach zahradního odpadu,“ popsal Vladimír Plšek, jednatel Technických služeb Otrokovice.

Náklady na pořízení nových kontejnerů jsou hrazeny z rozpočtu města zejména z ušetřených prostředků na zimní údržbu.

„Díky mírné zimě se podařily ušetřit peníze za údržbu a mohli jsme bez velkého zásahu do rozpočtu uvažovat o pořízení tohoto nového mobiliáře, přičemž náklad na pořízení jednoho kusu činí 59 tisíc korun,“ uvedl jednatel TSO. Zahradní odpady totiž tvoří značnou část celkového odpadu.  Jedná například od listí, trávy, zbytky ovoce a zeleniny, plevel apod. Jeden kontejner pojme až 7 m3 bioodpadu.


„Chceme touto formou podporovat třídění odpadu. Ročně se v Otrokovicích nasbírá zhruba 600 tun bioodpadu ze zahrad, který díky tomuto systému sběru nekončí na skládce, ale je zpracován v kompostárně v areálu technických služeb. Další připravovanou novinkou v oblasti ekologického nakládání s odpady je záměr na pořízení kompostérů. Pokud uspějeme s žádostí o dotaci u Státního fondu životního prostředí, bude v příštím roce pořízeno 1000 ks kompostérů, které budou poskytnuty občanům,“ uzavřel Vladimír Plšek.

Pro Zlinskenovinky.cz Romana Pastuszková, tisková mluvčí města Otrokovice

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web města Otrokovice)