Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Otrokovice podpoří Tibet vyvěšením vlajky

Otrokovice podpoří Tibet vyvěšením vlajky

Otrokovice se i letos připojí do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. 10. března 2019 si vyvěšením tibetské vlajky na budovu městského úřadu připomeneme 60. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.

Vlajka Tibetu
9. března 2019 - 07:30

Tato mezinárodní kampaň poukazuje na porušování lidských práv v Tibetu. Při krvavém povstání proti čínské okupaci zemřelo 10. března 1959 na 80 tisíc Tibeťanů, přes milion lidí následně zemřelo ve věznicích, pracovních táborech nebo vlivem hladomoru. Po potlačení povstání se uchýlil politický a duchovní vůdce Tibeťanů Dalajláma do indického exilu. Část vyspělého světa nahlíží na Čínu s uznáním a respektem světové velmoci, přesto stále nepřestalo světovou veřejnost i několik desítek let po čínské okupaci znepokojovat porušování základních lidských práv v Číně a Tibetu.

„Tibeťané jsou mírumilovný národ. Sami svoji vlajku nemohou vyvěsit, neboť by jim za to hrozil až několikaletý trest vězení. My na budově radnice vyvěšujeme jejich vlajku každoročně při příležitosti výročí Tibetského povstání již 16 let. Chceme tím vyjádřit solidaritu a podporu nelehkého boje Tibeťanů za jejich práva,“ objasnil postoj otrokovické radnice starosta města Jaroslav Budek.


Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv Tibeťanů.

Podle webu města Otrokovice

(lh,zlinskenovinky.cz,foto město Otrokovice)