Svátek má: Dominik

Regiony

Velikost textu:

Parkovné zaplatíte na Vsetíně i přes mobilní telefon

Parkovné zaplatíte na Vsetíně i přes mobilní telefon

Parkovné na zpoplatněných městských plochách ve Vsetíně budou řidiči příští rok moci hradit několika způsoby.

Ilustrační foto
15. listopadu 2019 - 07:30

Tradiční platbu prostřednictvímparkovacího automatu nově doplní možnostipomocí SMS, mobilní aplikace či webového rozhraní. Trend placení parkovného pomocí mobilních telefonů se v poslední době rozšířil již do desítek měst celé republiky. Od roku 2020 se k nim zařadí i Vsetín. Radní totiž v úterý 12. listopadu schválili uzavření smlouvy se společností GLOBDATA, která bude systém výběru parkovného prostřednictvím mobilních telefonů od počátku příštího roku ve městě provozovat.

Řidiči si budou moci vybrat mezi vícero způsoby. Prvním z nich je platba prostřednictvím textové zprávy, která však vyžaduje aktivaci služby premiumsms v mobilním telefonu.„Řidič po odeslání zprávy na stanovené číslo,která obsahuje podobu registrační značky vozu a zvolenou dobu parkování,během pár vteřin obdrží SMS parkovací lístek. Ten poté může v případě potřeby kdykoliv stejným způsobem prodloužit,“ přiblížil starosta Jiří Růžička s tím, že řidiči je po využití této možnosti stržena z telefonního účtu cena parkovného a cena SMS dle jeho tarifu.

Další alternativou je užití některé z mobilních aplikací PARKSIMPLY či SEJF, které jsou zdarma ke stažení.A třetí možností pak úhrada prostřednictvím příslušného webového portálu. Obě tyto alternativy vyžadují přístup k internetu. Postup při jejich využití je podobný jako v případě SMS platby – řidičv aplikaci či na webovém portálu opět uvede registrační značku svého vozu a dobu parkování.Následuje volba platební metody, v tomto případě zpravidla platební kartou, a samotná úhrada parkovného.

Po aplikaci kteréhokoliv zmíněné formy mobilní platby jsou řidičem odeslané údaje zaneseny do systému.K němu mají přístup také strážníci městské policie, kteří tak snadno mohou provádět kontrolu zaparkovaných vozidel.

„Bezhotovostních plateb třeba i za použití mobilních přístrojů lidé využívají stále častěji. V případě parkovného je výhodou, že nejen jeho prvotní úhradu nebo třeba i prodloužení lze provádět na dálku, tedy bez nutnosti se vracet k vozidlu, respektive parkovacímu automatu. A to může ušetřit spoustu času,“ uzavřel starosta Růžička.


V prosincovém vydání Vsetínských novin a také na webu města bude zveřejněn podrobný manuál k mobilním platbám parkovného.

Pro Zlinskenovinky.cz  Mgr. Jana Raszková, tisková mluvčí, Městský úřad Vsetín

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web města Vsetín)