Svátek má: Tereza

Regiony

Velikost textu:

Pro silničáře platí od začátku listopadu opět zimní režim

Pro silničáře platí od začátku listopadu opět zimní režim

Zimní pohotovost byla 1. listopadu zahájena na dispečincích organizací Správa a údržba silnic. Část vozového parku silničářů už má zimní nástavby a je připravena vyjíždět zmírňovat následky sněžení a zimních povětrnostních jevů. 

Ilustrační foto
9. listopadu 2017 - 07:30

Období zimní údržby silnic trvá podle zákona do konce března. Zimní údržba na silnicích II. a III. třídy ve Zlínském kraji bude zajišťována na základě uzavřených smluvních vztahů s Ředitelstvím silnic Zlínského kraje a „Sdružením SÚS 2015“. Na území jednotlivých okresů pak bude údržbu realizovat následující členové sdružení: Kroměříž - SÚS Kroměřížska, s. r. o., Uherské Hradiště - SÚS Slovácka, s. r. o., Vsetín - SÚS Valašska, s. r. o., a Zlín - SÚS Zlínska, s. r. o. Zimní údržba na silnicích I. třídy ve Zlínském kraji bude prováděna na základě uzavřených smluvních vztahů mezi Ministerstvem dopravy ČR, resp. Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a sdružením „AVE + SÚS“. Základním předpisem pro zabezpečení zimní údržby komunikací jsou plány zimní údržby silnic, které byly projednány s rozhodujícími orgány a organizacemi – Policií ČR, městskými úřady obcí s rozšířenou působností a některými dalšími subjekty.      

                                                    
Pokud jde o krajské silnice, chemický posyp (solení) bude podle plánu zimní údržby letos (stejně jako v minulém roce) uplatňován na 741 kilometrech dopravně nejzatíženějších silnic (45 %), inertními posypy (kamennou drtí) bude udržováno 916 kilometrů (55 %). Přibližně 107 kilometrů silnic III. třídy s malým dopravním významem (6 % krajských silnic) se v zimě neudržuje. Tyto úseky jsou opatřeny svislým dopravním značením, které řidiče na neudržovaný úsek předem upozorní.

Pro účely zimní údržby jsou silnice rozděleny do tří skupin či pořadí. U každého pořadí platí jiné zákonné časové limity pro odstranění závad ve sjízdnosti. Pro silnice zařazené v I. pořadí je lhůta pro obnovení sjízdnosti 3 hodiny, ve II. pořadí 6 hodin a ve III. pořadí 12 hodin. Podrobné mapy plánu zimní údržby silnic i s jejich zařazením do příslušného pořadí najdou motoristé na webu Ředitelství silnic Zlínského kraje.

Celkově bude v zimním období 2017–18 připraveno pro silnice II. a III. třídy na území celého kraje 62 sypačů pro posyp vozovek i odstraňování sněhu pluhováním, 84 traktorových radlic, 43 nakladačů a 15 ks těžké techniky (sněhových fréz, grejdrů apod.). Při maximálním nasazení může být do zimní údržby silnic zapojeno až 326 pracovníků. Pro letošní zimní období je na skládkách a ve skladech SÚS připraveno 10 028 tun posypové soli a 16 700 tun kamenné drti.

Dispečinky zimní údržby budou držet po celé zimní období nepřetržitou službu. Směnový vedoucí sleduje vývoj počasí pomocí meteorologického systému METIS. Má přehled o místní předpovědi počasí i o vývoji povětrnostní situace v sousedních regionech. Dalším nemalým pomocníkem při rozhodování o výjezdu sypačů jsou automatizované meteostanice, které jsou instalovány u silnic na různých místech kraje. V současné době je jich v provozu 23, z toho tři u silnic II. třídy. Dispečeři dodávají informace také do celostátního informačního systému o sjízdnosti silnic, který provozuje Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr. Renata Janečková, tisková mluvčí Zlínského kraje.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Zlínský kraj)