Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Putovní výstava fotografií přibližuje práci nemocničních kaplanů

Putovní výstava fotografií přibližuje práci nemocničních kaplanů

Výstava fotografií „Být nablízku“ věnovaná službě nemocničních kaplanů je od 17.října do 6.listopadu k vidění v Kroměřížské nemocnici.

Foto z vernisáže
21. října 2019 - 07:30

Snímky vznikaly v lůžkových zdravotnických a sociálních zařízeních po celé České republice a přibližují každodenní práci lidí, kteří se věnují duchovní péči o pacienty. Výstava je putovní, od září do prosince ji postupně mohou navštěvovat pacienti, návštěvníci i zdravotnický personál ve všech nemocnicích Zlínského kraje.

Foto z vernisáže

Výstava představuje kolekci dvaceti černobílých snímků, jejichž autorem je fotograf Filip Fojtík. Od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě nemocným, seniorům a umírajícím v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Holešově, Kroměříži, Praze a Ostravě. Během šesti let procestovala kolekce řadu míst po celé zemi.

Rozvoj pastorační péče o pacienty nemocnic založených Zlínským krajem je zejména v posledním roce velmi intenzivní. Kaplani přešli začátkem letošního roku z arcibiskupství do zaměstnaneckého poměru ve všech krajských nemocnicích. V Kroměřížské nemocnici působí dva nemocniční kaplani, na konci loňského roku byla také v areálu otevřena nemocniční kaple, která vznikla přebudováním prázdného pokoje na oddělení ošetřovatelské péče v pavilonu interních oborů.

„Přístup vedení nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži k duchovní péči o pacienty je opravdu neobyčejně vstřícný. Rozvoj pastorační péče je reakcí na potřeby pacientů. Zlínský kraj je totiž specifickým regionem, je tu vysoké procento věřících lidí, téměř na každém pokoji se s nimi setkáváme,“ popsala Marta Hošťálková, která jako kaplanka působí ve zlínské nemocnici a je i koordinátorkou nemocničních kaplanů v celé olomoucké arcidiecézi a sekretářkou Katolické asociace nemocničních kaplanů v České republice.Přímo v Kroměřížské nemocnici poskytují klinickou pastorační péči sestra Pavla Martínková od Milosrdných sester sv. Vincence de Paul a pastor Pavel Čep z Apoštolské církve.

„Za jednotlivými pacienty přicházíme na jejich přání, mají o naše služby zájem, mnohdy se cítí osaměle. Sama jsem zdravotní sestra a vím, jak je tato práce náročná po fyzické i psychické stránce. Pacient často potřebuje, aby ho někdo vyslechl, a v běžném provozu na to není dost času. Proto jsou tu kaplani,“ uvedla sestra Pavla, která sama zvládne měsíčně okolo stovky intervencí.

„Chodila jsem za jedním pánem, mnoho let se staral o svou nemocnou ženu, a když zemřela, ztratil smysl života. Povídali jsme si a dobrali jsme se k tomu, že má pro něj smysl žít a předat své zkušenosti vnoučkovi, kterého měl.Získal motivaci a začal se uzdravovat,“ vzpomněla na jeden z příběhů kaplanka, která se podle svých slov vždy snaží s pacientem najít nějaký smysl, něco, na co by se mohl těšit nebo k čemu by se mohl upínat.


Smyslem výstavy je podle Marty Hošťálkové přiblížit práci nemocničních kaplanů nejen veřejnosti, ale i zdravotníkům. „Sestry mnohdy po našem odchodu nacházejí pacienta na lůžku v slzách a mohou si klást otázku, co se během naší návštěvy dělo. Slzy ale mají v těchto případech očistný charakter, přinášejí úlevu. Výstavou chceme zároveň poděkovat nemocnicím, že nám daly důvěru a umožnily nám pečovat o duchovní potřeby pacientů,“ doplnila kaplanka.

Výstavu pořádá Kroměřížská nemocnice a Arcibiskupství olomoucké ve spolupráci s Katolickou asociací nemocničních kaplanů, Fakultní nemocnicí Olomouc a Obchodní akademií a Jazykovou školou Přerov. Včerejší vernisáže se vedle zástupců vedení nemocnice účastnil iMons. Bohumír Vitásek, biskupský delegát pro pastoraci nemocných a prezident Arcidiecézní charity Olomouc, a zástupci Obchodní akademie a Jazykové školy Přerov. Výstava je v přízemíchirurgického pavilonu A v areálu nemocnice v Kroměříži k vidění až do 6. listopadu 2019.


Pro Zlinskenovinky.cz Bc. Egon Havrlant, tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Jiří Balát)