Svátek má: Libuše|Amálie

Regiony

Velikost textu:

Radní Kašný si prohlédl obnovený zámek a další památky Slavičína

Radní Kašný si prohlédl obnovený zámek a další památky Slavičína

Krajský radní pro kulturu a památkovou péči Miroslav Kašný v doprovodu Aleny Pospíšilové, vedoucí oddělení památkové péče krajského úřadu, se setkali se starostou Slavičína Tomášem Chmelou, aby se detailně seznámili s památkami města.

Ilustrační foto z návštěvy
11. února 2020 - 07:30

„Slavičín je město s  bohatou historií a například obnova zámecké budovy tak, jak jsme měli možnost si ji prohlédnout, má značný potenciál výrazně přispět k zviditelnění této části regionu,“ řekl radní Miroslav Kašný.
 
Společně navštívili trojkřídlý jednoposchoďový zámek, který byl v nedávné době adaptován na hotel a pivní lázně. Původně barokní zámek, který je kulturní památkou, je  situován na vyvýšenině bývalého tvrziště na severním okraji centra.

Vznikl v přibližné lokací starší již neexistující pozdně středověké tvrze v první polovině 18. století za vlastnictví hraběcí rodiny Illesháziů. Je obklopen krajinářským parkem, který je veřejně přístupný. V r. 1912 se majiteli stali Lambert a Josefa Wichterlovi. Zámek po dobu své existence zaznamenal mnoho změn majetkových i stavebních, přesto je společně s kostelem a farou významnou, doposud stojící historickou stavbou města Slavičína.
 

 „Slavičín patří k nejstarším osadám jižního Valašska a byl vždy biskupským lénem. První písemná zpráva o něm je z r. 1256, kdy Slavičín je v listině biskupa Bruna uváděn jako městečko s trhem, mýtem a kostelem,“ konstatoval starosta Tomáš Chmela.

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr.Adéla Kousalová, tisková mluvčí Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web ZK)