Svátek má: Ljuba

Regiony

Velikost textu:

Specialisté na historické zahrady si vyměňovali zkušenosti

Specialisté na historické zahrady si vyměňovali zkušenosti

Dvoudenní odborná konference „Byliny v památkách zahradního umění“ pořádaná Klubem UNESCO Kroměříž a Metodickým centrem zahradní kultury v Kroměříži při Národním památkovém ústavu proběhla  v kroměřížské Květné zahradě.

Ilustrační foto
16. června 2018 - 07:30

Záštitu nad akcí převzal za Zlínský kraj radní pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport Miroslav Kašný.

Květní zahrada

„Když vyslovíme Kroměříž, mnohým se přirozeně vybaví právě Květná zahrada a poté zámek se zahradou Podzámeckou. Není mnoho měst, která by ve svém středu měla poklady takové kvality, a i proto jsou zmiňované zahrady se zámkem zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Tím byla potvrzena jejich výjimečnost, jejich krása. Ovšem ruku v ruce s takovým oceněním jde i potřeba odpovědně pečovat o památky takového charakteru. A to po všech stránkách: chránit musíme hmotnou podstatu těchto skvostů, musíme v maximální míře podporovat jejich odbornou obnovu a nesmíme zapomínat ani na jejich vhodnou propagaci,“ řekl Miroslav Kašný.

Konference, kterou kromě Ministerstva kultury ČR a města Kroměříže podpořil také Zlínský kraj, je určena pro odbornou i zainteresovanou laickou veřejnost, pro majitele a správce zahrad, pro představitele samosprávy i státní správy a pro studenty vysokých a středních odborných škol zabývajících se zahradní architekturou.

„Cenným přínosem této akce je prezentace zkušeností pro zkvalitnění péče o památky zahradního umění, poskytnutí pozitivních příkladů a sdílení těchto vysoce odborných poznatků. Jsme rádi, že jako kraj můžeme tuto výjimečnou iniciativu podpořit,“ sdělil radní Miroslav Kašný.


Konference se konala při příležitosti oslav 20. výročí zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a Evropského roku kulturního dědictví.  Součástí programu byl i páteční slavnostní koncert ve Velkém skleníku Květné zahrady.

Pro Zlinskenovinky.cz Adéla Kousalová, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Zlínský kraj,archiv)