Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

V domovech sociálních služeb prokázaly testy jen sedm nakažených

V domovech sociálních služeb prokázaly testy jen sedm nakažených

V pobytových zařízeních Sociálních služeb města Kroměříže (SSKM) proběhlo – dle nařízení ministerstva zdravotnictví – první kolo testování na covid-19.

Ilustrační foto z akce
17. listopadu 2020 - 07:30

Pozitivních bylo pouze pět klientů a dva zaměstnanci, a to z téměř 800 testovaných osob.

„Výsledky testování jsme velmi mile překvapeni. Je vidět, že přijatá opatření, tedy zákaz návštěv domovů pro osoby zvenčí a zákaz opouštět domovy ze strany klientů, fungují. Chápu, že omezení nejsou vůbec příjemná, ale jsou na ochranu zdraví a životů klientů,“ řekl místostarosta Vít Peštuka.

Testování se uskutečnilo 11. listopadu v Domově pro seniory a domově se zvláštním režimem Vážany, Domově pro seniory a domově se zvláštním režimem U Moravy a Domově pro zdravotně postižené Barborka, 12. listopadu se pak testovalo v Domově pro seniory U Kašny a Domově se zvláštním režimem Strom života.

„Ve Vážanech byl pozitivně testovaný jeden klient, který neměl příznaky, U Moravy pak měl pozitivní test jeden z pracovníků, opět bez příznaků, na Barborce byli s pozitivním výsledkem testováni čtyři klienti, všichni také bez příznaků a na oddělení, kde vzhledem ke zdravotnímu stavu není možné používat ochranné prostředky, takže výsledek není překvapením, a jeden bezpříznakový pracovník. V domovech U Kašny a Strom života neměl pozitivní výsledek testu nikdo z klientů, ani žádný ze zaměstnanců,“ uvedl vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal. Dvoudenní testování tedy odhalilo celkem sedm pozitivních osob nakažených koronavirem.

Testování v pobytových zařízeních kroměřížských sociálních služeb se provádí antigenními testy výtěrem z nosohltanu, které by měly odhalit právě probíhající infekci.


„Výtěr z nosohltanu není pro nikoho příjemný a někteří naši klienti z něho měli trochu obavu. Ale jde o vyšetření trvající pár vteřin, které se dá zvládnout. A nám pomůže odhalit případné nositele viru a ochránit poté ostatní klienty i zaměstnance v konkrétním zařízení,“ dodala ředitelka SSKM Dagmar Klučková, která je také členkou jednoho ze tří testovacích týmů.

Podle webu města Kroměříže

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web města Kroměříže)