Svátek má: Libuše|Amálie

Regiony

Velikost textu:

V Luhačovicích v novém muzeu se dozvíte ledacos o Vincentce

V Luhačovicích v novém muzeu se dozvíte ledacos o Vincentce

V největších moravských lázních v Luhačovicích projde ročně tamním areálem přibližně milion lidí. Vedle korzování si nejčastěji ochutnávají i světoznámou minerální vodu Vincentka, která je volně přístupná v hale Vincentka studená i ohřátá.

Hala Vincentka
2. října 2019 - 07:30

Od letošního podzimu si v rekonstruované hale mohou návštěvníci prohlédnout i malé interaktivní muzeum věnované vzniku a významu luhačovických minerálních vod. V hale je nejnovější i malá relaxační zóna.

Muzeum se věnuje čtyřem základním tématům. První téma "Tady leželo moře" má podtitul "Původ luhačovických minerálek" a řeší oblast geologie, mineralogie a paleontologie. Druhé téma "Sůl nad zlato - Tajemství luhačovických minerálek" představuje chemickou stránku Vincentky a její léčebné účinky. Třetí téma "Od lovců mamutů po modernu - Historie využívání luhačovických minerálek a Vincentky", se věnuje Vincentce z historického hlediska. Čtvrté téma se jmenuje "Přeměna místa - Urbanismus a architektura údolí s prameny".Hala Vincentka a kolonáda prošly rekonstrukcí

V Luhačovicích probíhala od poloviny září 2018 revitalizace objektů galerie, haly Vincentka a kolonády. Šlo o navrácení k původnímu vzhledu, který byl postupnými zásahy do jisté míry pozměněn. Objekt jako celek byl postaven na přelomu 40. a 50. let podle projektu architekta Oskara Pořísky v duchu organického funkcionalismu. Hala Vincentky je již zpřístupněna a do konce října tohoto ro ku se otevře celá kolonáda. Většinu nákladů z více než 4 mil. EUR (100 mil. Kč) pokryje dotace z evropských zdrojů, zbytek nese akciová společnost Lázně Luhačovice.

V Luhačovicích najdeme celkem tři prameny nazvané Vincentka: Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2. Všechny jsou v blízkosti Jurkovičova domu. O využívání jména Vincentka se v současnosti dělí dvě společnosti - Kúpele Luhačovice, a.s. která má práva na lázeňský způsob využívání Vincentky přímo v Luhačovicích a akciová společnost Vincentka, která má práva na plnění do lahví a její prodej.

Čistě přírodní produkt

Vincentka je přírodní, velmi silně mineralizovaná uhličitá, jodová minerální voda hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu se zvýšeným obsahem barya, bromidů, lithia, fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Vincentka je původem zbytkovou mořskou vodou z období třetihor, která je stará desítky milionů let a uložena ve velkých hloubkách. Při své pouti z hlubin se zřeďuje prosakující podzemní vodou a prostupem přes horniny se obohacuje o vzácné prvky a oxid uhličitý, jaké mořská voda nemá. Vincentka má i přívlastek 100% přírodní produkt, staletí se nemění a je to stále tatáž minerálka, kterou už za Marie Terezie vozili zdejší ,, vodáci " do Vídně. Zpočátku v dřevěných sudech a později v keramických nádobách a nakonec posledních 200 let ve skleněných lahvích. Staletí trvající historie exportu i domácí spotřeby dokazuje, že Vincentka je dokonalý produkt, který nepotřebuje žádné vylepšení o přidané látky.

Hrad Litice byl založen někdy koncem 13. stol. za posledních Přemyslovců v rámci kolonizace tehdy ještě řídce osídleného pohraničního pralesa severovýchodních Čech, který byl královským majetkem.


(red,zlinskenovinky.cz,foto:vincentka)