Svátek má: Bohumil

Regiony

Velikost textu:

Valmez ozáří brněnské planety. Novinkou je pětimetrový Jupiter

Valmez ozáří brněnské planety. Novinkou je pětimetrový Jupiter

Čtyřmetrový nafukovací model planety Země, ušitý pro místní školy, a o půl druhého metru větší model Jupiteru brněnské výroby, který nemá v Česku obdoby, budou již tento pátek vizuálními taháky unikátního festivalu Světla Valmez.

Juoiter
22. září 2022 - 07:30

Na tvorbě povrchu Jupiteru se podílela právě valašskomeziříčská hvězdárna, která poskytla pro tisk data v dosud nejlepším dostupném rozlišení.

Čtvrtý ročník festivalu Světla Valmez, který propojuje videomapping a světelné instalace s hudbou a tancem se odehraje v pátek 23. září přímo v centru Valašského Meziříčí. Unikátní akce, která v předchozích letech posbírala ocenění například v cenách Best Event Awards nebo ve Výročních cenách České eventové asociace, přivede na hlavní náměstí mimo jiné hudební vystoupení kapely Mňága a Žďorp či Kapitána Dema. U zámku Žerotínů se budou moci diváci pokochat videomappingovou show a na přilehlém pódiu zase vystoupením tanečníků či DJ.

Nedílnou součástí festivalu jsou osvětlené objekty, které ožijí mezi zámkem, tržnicí a mostem přes řeku Bečvu. Mezi instalace českých a zahraničních umělců se letos přidají právě nafukovací planety z dílny brněnské společnosti Kubíček Factory, která kromě vesmírných těles vyslala v posledním roce do světa například i model vesmírné lodí Crew Dragon.

„Nafukovací planety budou umístěny na protilehlých březích Rožnovské Bečvy v centru města . Milovníkům kosmu budou v místě celý večer k dispozici zaměstnanci místní hvězdárny a planetária, kteří se jim pokusí zodpovědět všechny dotazy s vesmírnou tematikou,“ upozorňuje Karel Urban z Kubíček Factory.Právě hvězdárna podle něj dodala podklady pro tisk na plátno, z nějž je Jupiter vyroben. „Zatímco například Zeměkoule nebo Měsíce šijí naše švadlenky poměrně pravidelně, Jupiter je zatím první svého druhu a vyrobili jsme jej přímo u příležitosti festivalu Světla Valmez. Čtyřmetrová Zeměkoule je oproti tomu ve Valašském Meziříčí už jako doma – začátkem roku ji místní radnice pořídila žákům zdejších škol jako interaktivní pomůcku pro výuku,“ dodává Urban. Nafukovací model sestavený z reálných družicových snímků si tak bude kromě žáků moci prohlédnout i veřejnost, tentokrát navíc s působivým LED nasvícením.

Z brněnské továrny Kubíček Factory pochází také nafukovací letní kino, na němž budou organizátoři v rámci festivalu promítat na nábřeží u Hospůdky Přístav. Diváci se mohou těšit například na klip Markéty Irglové Among The Living pod režijní taktovkou Anni Ólafsdóttir. Promítání je, stejně jako celý festival, zdarma.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:svetla valmez)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%