Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

Vedení města položilo kytici k pomníku válečných veteránů

Vedení města položilo kytici k pomníku válečných veteránů

Dne 11.listopadu 2020 si v Otrokovicích připomněli zástupci radnice výročí k příležitosti Dne válečných veteránů.

Ilustrační foto z akce
13. listopadu 2020 - 07:30

V dopoledních hodinách uctili památku válečných veteránů položením kytice u pomníku na kvítkovickém hřbitově a u pamětní desky učitele Antonína Kosatíka, který padl v 1. světové válce.

Historie toho významného dne je datována k 11. listopadu 1918 v 11 hodin, kdy bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny krvavé boje první světové války. O jedenáct minut později zazněla poslední symbolická salva, která zakončila hrůzy zákopové války na západní frontě první světové války.

Tradice oslav konce první světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy byl tento den spontánně připomínán v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Téhož roku také americký prezident Woodrow Wilson oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří. Oficiálním svátkem se stal v roce 1926, a v roce 1954 byl přejmenován na Den veteránů. Symbolem tohoto dne je vlčí mák jako symbol nového života.


V současnosti se 11. listopad, jako den věnovaný památce válečných veteránů, slaví celosvětově. Od listopadu 2001 je pak tento významný den připomínán také v České republice.

Pro Zlinskenovinky.cz Romana Pastuszková, tisková mluvčí města Otrokovice

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web města Otrokovvice)