Svátek má: Nikola

Regiony

Velikost textu:

Velká Javořina opět potvrdila přátelství Čechů a Slováků

Velká Javořina opět potvrdila přátelství Čechů a Slováků

Položením květin u památníku vzájemné pospolitosti začaly XXVI.Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině, které proběhly v neděli 29.července.

Ilustrační foto z akce
1. srpna 2018 - 07:30

Toto tradiční setkání Čechů a Slováků, jehož historie začala už v 19. století, se letos neslo v duchu oslav 100. výročí vzniku Československa. Záštitu převzal hejtman Jiří Čunek. Přítomni byli také hejtmani a předsedové krajů Jihomoravského, Trenčínského a Trnavského, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nebo bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Foto z akce

Stovky lidí, kteří se na nejvyšší kopec Bílých Karpat dopravily autobusy, na kole, případně pěšky, zareagovaly bouřlivým potleskem na slova, která několikrát zazněla v úvodních projevech: „Tak přátelské vztahy, jaké mají Češi a Slováci, nemají žádné národy na světě.“


Podle hejtmana Jiřího Čunka je důležité si neustále nejen připomínat blízkost obou národů, ale především je nutné něco vědět o jejich historii a o tom, co se stalo před sto lety.

„My jsme vznikli proto, že nás uznaly ostatní národy a ty nás uznaly proto, že naši legionáři a naši lidé – Češi i Slováci – bojovali u Zborova, bojovali ve válkách. My dnes žijeme ve zvláštním světě, kdy se někteří naprosto mylně domnívají, že tady budeme jen tak dýchat, budeme žít v pohodě a všichni ostatní se budou starat o naši bezpečnost. To je cesta, která vede k úpadku člověka a k úpadku společnosti. Před sto lety Francie jako první řekla: Ano, Čechoslováci se umí bránit, mají bojovníky, kteří ubrání zem, a proto ta země může a má právo žít, když chce,“ řekl Jiří Čunek.


Až do pozdního odpoledne na velkém i malém pódiu běžel kulturní program, který zajistil Přípravný výbor Javořinských slavností složený ze statutárních zástupců měst a obcí v okolí státní hranice.

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí Krajský úřad Zlínského kraje.

(lh,zlinskenovinky.cz, foto Zlínský kraj)