Svátek má: Prokop

Regiony

Velikost textu:

Vsetín zřídí pietní místo obětem 1.světové války

Vsetín zřídí pietní místo obětem 1.světové války

Město Vsetín plánuje pro příští rok obnovu a rozšíření pomníku obětem 1.světové války na Jasence včetně úprav jeho okolí. Reaguje tím na požadavky veřejnosti vytvořit důstojné pietní místo.

Ilustrační foto
14. ledna 2020 - 07:30

Za tímto účelem podá žádost o dotaci z Ministerstva obrany.Pomník na Jasence byl odhalen v roce 1935, tedy v době, kdy tato místní část byla ještě samostatnou obcí. Jsou na něm tak vyryta jména pouze padlých obyvatel Jasenky a nikoliv dalších občanu ze Vsetína, kteří v této válce zahynuli.

„Na radnici se přitom v posledních letech obrací řada Vsetíňanů – pozůstalých obětí první světové války s tím, že by rádi uctili památku svých předků. Takové místo se ale v našem městě v současné době nenachází,“ zmínila Andrea Frňková, vedoucí odboru školství a kultury radnice. Tento požadavek diskutovali na svém prosincovém zasedání i zastupitelé města.

„Nejvhodnějším alternativou se v tomto směru jeví rozšířit a doplnit stávající pomník na Jasence. Rádi bychom ten původní zachovali jako dominantní část finálního řešení a kolem něj volně přistavěli celkem čtyři samostatně stojící monolitické desky, na kterých by byla vyryta jména všech padlých. Po více než roce mravenčí práce se zatím podařilo pracovníkům archivu dohledat na 120 vsetínských obětí první světové války,“přiblížila místostarostka Simona Hlaváčová, podle níž chce město pro doplňující monolitické desky použít stejné materiály, jimiž je tvořen stávající pomník.

„Jeho rozšíření by mělo stát zhruba 400 tisíc korun, přičemž až 80 % nákladů by mohla pokrýt dotace, o níž město hodlá požádat Ministerstvo obrany. Se samotnou realizací počítáme v příštím roce,“ doplnila místostarostka Hlaváčová.


Následovat by měly úpravy okolí, které už bude město financovat ze svého rozpočtu. Tyto úpravy budou předem konzultoványs veřejností stejně, jako byl ve čtvrtek 9. ledna v moštárně na Jasence diskutován návrh budoucí podoby samotného pomníku.     

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr. Jana Raszková, tisková mluvčí, Městský úřad Vsetín

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Michal Horský)