Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Vsetíňané v nouzovém stavu pomáhají

Vsetíňané v nouzovém stavu pomáhají

V této nelehké době, kdy více než 13 dnů vyhlášen vládou nouzový stav, pomáhají dobrovolníci ve středně velkých městech jako je Vsetín. Co nabízejí, kolik jich je a jak jsou na tom po 14 dnech nouzového stavu?

Ilustrační foto
30. března 2020 - 07:30

Vsetínští dobrovolníci na výzvu městského úřadu, aby se zapojili do pomoci ohroženým skupinám, zareagovali rychle. Jejich nabídky pomoci jsou různé, od šití roušek, roznášky nákupů, až po rozvoz věcí autem, venčení psů, či práci na zahrádce.

„Radnici se za dobu nouzového stavu přihlásilo více než 60 dobrovolníků. Ti nabízí různorodé služby: Od šití roušek, nákupů pro seniory až po tisk zakladačů na roušky na 3D tiskárně. Nejvíce lidí, celkem 45,jsme dosud potřebovali na roznos informačních letáků o tom, kde hledat pomoc ve městě. Tuto akci jsme zvládli za den. Nejdéle pracují takzvanírouškaři, dobrovolníci, kteří zatím ušili a na úřad doručili celkem 989 roušek,“ sdělila místostarostka Simona Hlaváčová, která ve spolupráci se sociálním odborem organizuje práci s dobrovolníky, a dodala:„Všem moc děkuji, vážím si vaší pomoci. Děkujia každý den tleskám zdravotníkům i vám dobrovolníkům.“

Roušky zaměstnanci Městského úřadu Vsetín distribuují personálu nemocnice, hasičům, pečovatelkám a pracovníkům v sociálních službách, pedagogům, kteří hlídají děti personálu záchranného systému i samotným seniorům.

„Zatím jsme nevyužili nabídku od všech dobrovolníků.Ne že bychom nechtěli, ale roznosy a rozvozy nejsou v tak ve velkém objemu.A navíc, s přibývajícím časem se ukazuje, že těchto požadavků bude přibývat. Nechť jsou dobrovolníci trpěliví, máme je v seznamech, pokud bude potřeba, na jejich požadavek zareagujeme. Všem děkujeme,“informuje Martina Ďulíková ze sociálního odboru města Vsetína, který má na starost call centrum, zřízené na počátku nouzového stavuměstem.

„Za dobu nouzového stavu bylo zatím ve Vsetíně rozneseno 14 nákupů potravin a 7 nákupů léků. Nízký počet svědčí o tom, že se rodiny i sousedi dokážou domluvit a pomoci si navzájem, to nám velmi pomáhá“, doplnila místostarostka Hlaváčová.


Dobrovolníci koordinovaní Městem Vsetín se prokazují průkazem, ten je při výkonu dobrovolnické služby prevencí před službami tzv. šmejdů.

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr. Jana Raszková, tisková mluvčí, Městský úřad Vsetín

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web města Vsetín)