Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Výstava vzdá hold písničkovému profesorovi

Výstava vzdá hold písničkovému profesorovi

Životní osudy a dílo hudebního skladatele, pedagoga a sběratele lidových písní Jana Nepomuka Poláška (na snímku) přiblíží nová výstava, kterou připravilo Muzeum regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí

Jana Nepomuk Polášek
21. ledna 2023 - 07:30

Poutavě zpracovanou připomínku 150. výročí narození této významné osobnosti historie města si můžete přijít prohlédnout od soboty 21. ledna do neděle 28. května.

J. N. Polášek se narodil 16. dubna 1873 ve Frenštátě pod Radhoštěm, většinu svého profesního i soukromého života ale strávil ve Valašském Meziříčí. Absolvent prestižní varhanické školy v Brně, kde byl žákem samotného Leoše Janáčka, zde působil jako profesor hudby a zpěvu na místním gymnáziu. V roce 1901 si otevřel i svou vlastní hudební školu. „Mimo to byl vedoucím několika pěveckých sborů, organizoval kulturní akce, spolupracoval s ochotníky, komponoval a tvořil příspěvky do novin. Jeho velkou vášní bylo také rybaření, o kterém dokonce napsal knihu,“ uvedla kurátorka výstava Ivana Spitzer Ostřanská.

Největšího profesního věhlasu J. N. Polášek zaznamenal v oblasti sběratelství lidových písní. Nejprve se svým učitelem Leošem Janáčkem a později i Arnoštem Kubešou, kolegou z meziříčského gymnázia, nashromáždil za více jak půl století okolo 4 500 valašských a lašských lidových písniček. Část z nich se podařilo vydat tiskem v několika publikacích a dodnes jsou cenným materiálem pro národopisné soubory a milovníky hudby vůbec.J. N. Polášek, přezdívaný též „písničkový profesor“, zemřel 3. dubna 1956 ve Valašském Meziříčí. Pohřben je mezi jinými regionálními velikány na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm.

V letošním roce si připomínáme 150. výročí jeho narození a Muzeum regionu Valašsko se u té příležitosti rozhodlo uspořádat na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí výstavu. „Přibližuje životní osudy a dílo tohoto výjimečného pedagoga, sběratele lidových písní a hudebního skladatele, který svou činností přispěl k rozvoji společensko-kulturního života ve svém městě i uchování tradiční lidové kultury na Valašsku. Jeho jméno přitom není současné veřejnosti až tak známé a my to chceme alespoň částečně napravit. Všechny co nejsrdečněji zveme,“ vzkázala Ostřanská.

Zlínskénovinky.cz informoval Jiří Koňařík, tiskový mluvčí Muzea regionu Valašsko .

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:Jiří Koňařík)
Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%