Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Vzácné bonsaje jsou k vidění na výstavě Floria Podzim – Bonsaj

Vzácné bonsaje jsou k vidění na výstavě Floria Podzim – Bonsaj

Od 27. do 30.září proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj.  Výstava bude průřezem bonsajové tvorby posledních 20 let aponese motto „Proměny v čase“.

Ilustrační foto
24. září 2018 - 07:30

Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki.

„Jedinečnou sbírku bude reprezentovat 60 bonsají původem z Číny, Japonska, Koreje i Evropy nejrůznějších druhů, stáří, velikostí a stylů. V takovém rozsahu a kvalitě se ještě bonsaje v České republice na jedné akci nevystavovaly. Expozici, která zabere celý pavilon B, vytvoří přední znalci ze společnosti Bonsaj museum Isabelia v rámci oslavy životního jubilea jednoho z největších odborníků na bonsaje Josefa Valucha,“ říká manažer výstavy Vojtěch Zahradník.

Foto z výstavy

Součástí bude i ukázka stromů z projektu Pinus Line – 100 borovic. Tato unikátní kolekce rostlin z celé Evropy, na jejímž vzniku se podílejí významní evropští i světoví demonstrátoři, vyjadřuje krásu a rozmanitost této dřeviny. Vystavené rostliny doplní ukázky originálních ručně vyráběných bonsajových misek z Asie i od tuzemských dodavatelů, zahradních artefaktů, sbírka kamenů suiseki,unikátní knihy a dokumenty, které jsou rovněž nedílnou součástí bonsajovéhoumění.

Jednoduchá výstavní linie dává vyniknout bonsajím v celé jejich kráse. Harmonii zážitku umocní středová zóna s ozdobnými kamennými prvky a hudební produkce s japonskou a čínskou relaxační hudbou.Zájemce o vizuální tvorbu pak určitě potěší filmová smyčka s ukázkami tvorby bonsajových mistrů a množstvím fotografií z cest za bonsajemi.

Po celou dobu trvání výstavy bude možné zakoupit rostliny, misky i odbornou literaturu, návštěvníci budou mít možnost shlédnout ukázky tvarování bonsají a umění Ikebany, které budou předvádět přední aranžéři Jarmila a Petra Pejpalovy, Michael Tran z Německa a Luboš Doval s Michael Zbončákem ze Slovenska. Pro zájemce zajistíme na základě předběžné objednávky i komentovanou prohlídku. Záštitu nad výstavou převzala Česko-japonská společnost, Zlínský kraj a Česká bonsajová asociace.

Neobyčejná výstava nabídne nejen krásné bonsaje a kameny suiseki, ale i klasický prodejní sortiment pro dům a zahradu. Návštěvníci zde pořídí okrasné cibuloviny, okrasné dřeviny, ovocné stromy nebo chryzantémy. Součástí výstavy bude již tradičně i expozice drobného zvířectva a okrasného ptactva.


V pavilonu A vznikne unikátní expozice desítek druhů pokojových rostlin, kaktusů a sukulentů. Příchozí zde mohou rostliny nejen obdivovat, ale samozřejmě i zakoupit. Při veřejných přednáškách se například dozví, jak správně o rostliny pečovat a každý dotaz zodpoví speciální květinová poradna.

V rámci doprovodného programu vystoupí František Nedvěd, Vladimír Hron nebo dechová hudba Hanačka z Břestu. Pro malé zahradníky bude otevřen unikátní zábavní park Dětský svět Kroměříž, který nabízí desítky venkovních i vnitřních atrakcí.

Pro Zlinskenovinky.cz Ondřej Kuropata, produkce Výstaviště Floria a Dětský svět Kroměříž.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Výstaviště Floria)