Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Zámek Lešná u Meziříčí vystaví jiřiny

Zámek Lešná u Meziříčí vystaví jiřiny

Krása a rozmanitost právě kvetoucích jiřin ovládne o nadcházejícím svátkem „prodlouženém víkendu“ prostory zámku Lešná u Valašského Meziříčí.

V srpnu muzeum vystavilo na zámku Kinských mečíky
27. září 2023 - 07:30

Muzeum regionu Valašsko zde od čtvrtku 28. září do neděle 1. října pořádá výstavu s názvem Jiřinka. K vidění bude každý den od 9 do 17 hodin.

Jiřiny pochází až z dalekého Mexika, kde je Aztékové podle historických pramenů uctívali jako bohy Slunce a používali v léčitelství i kuchyni. Do Evropy se pak dostaly v 18. století díky zámořským výpravám. „Naše klimatické podnebí jim naprosto vyhovuje, a proto nám mohou dělat na podzim takovou radost,“ uvedla kurátorka výstavy Zdeňka Višinková.

Květům s krásným dívčím jménem Jiřina se u nás velmi dobře daří, o čemž se budou moci přesvědčit i návštěvníci výstavy, kterou pořádá Muzeum regionu Valašsko na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 28. září od 10.15 hodin v Bílém sále. O hudební doprovod se postarají Pavlína Tichá (klavír), Adéla Mitášová (zpěv) a ZUŠ Rožnov p. R. (tanec). „Pokud to nestihnete, nemusíte zoufat. Vystoupení se budou během dne v pravidelných intervalech opakovat,“ ujistila kurátorka.Výstava potrvá do neděle 1. října. „Těšit se můžete na rozmanité druhy jiřin od pěstitelů ze severní Moravy a Polska i úžasná aranžmá naší tradiční spolupracovnice Aleny Hegarové z Lešné. V rámci výstavy si můžete projít všechny návštěvnické prostory zámku,“ dodala Višinková.

Zlínskénovinky.cz informoval Jiří Koňařík, Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto: MRV)

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%