Svátek má: Bohuslav

Regiony

Velikost textu:

Zimní pohotovost skončila, na silničáře se však dovoláte i v létě

Zimní pohotovost skončila, na silničáře se však dovoláte i v létě

Období nepřetržité zimní pohotovosti silničářů skončilo podle zákona i ve skutečnosti dnem 31.března. To však neznamená, že by nyní silničáři pro různé mimořádné situace nebyli k zastižení.

Ilustrační foto
19. dubna 2019 - 07:30

Nepřetržitou pohotovost pro neodkladné zásahy drží i mimo zimní čas v každé okresní společnosti Správy a údržby silnic.Vozidla s radlicemi a nástavbami pro posypové materiály začali silničáři již během března přestavovat na běžné nákladní automobily nebo jiné silniční mechanismy, které budou využívat mimo zimu. Začal už také úklid vozovek, krajnic a příkopů po zimě, stejně jako lokální vysprávky výtluků.


„Kdyby se však zima ještě na chvíli vrátila, a v dubnu to nikdy nelze zcela vyloučit, zůstává v každém okrese k dispozici ještě i několik sypačů s radlicemi,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.

Pracovníci společností Správy a údržby silnic již zahájili obvyklé jarní práce. Postupně projíždějí nebo procházejí všechny silnice a uklízejí po zimě (zbytky inertního posypu na okrajích vozovek nebo také nepořádek, který zůstává ležet v příkopech). Rozbíhají se také tzv. lokální vysprávky, kdy pracovníci opravují všechny výtluky. „Podle našich poznatků je výskyt výtluků po uplynulé zimě srovnatelný s jinými lety a nedosahuje žádného extrémního rozsahu,“ konstatoval ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.  

Od začátku dubna drží Správy a údržby silnic rovněž tzv. letní pohotovost. Jde o schopnost zorganizovat neodkladný zásah silničářů za účelem zajištění bezpečnosti silničního provozu, zejména po dopravních nehodách, živelných pohromách, v případě vzniku polomů a jiných nepředvídatelných událostí. Nejčastěji může jít o urychlené označení překážky silničního provozu přechodným dopravním značením.

Pro Zlinskenovinky.cz Adéla Kousalová, tisková mluvčí Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Zlínský kraj)