Svátek má: Alan

Regiony

Velikost textu:

Zlínské nanoroušky pomohou zdravotníkům v kraji

Zlínské nanoroušky pomohou zdravotníkům v kraji

Prvních 300 kusů roušek z nově vyvinutého nanomateriálu dodala v pátek 20.března Zlínskému kraji zlínská společnost SPUR, s tím, že další dodávky se připravují.

Ilustrační foto
23. března 2020 - 07:30

Společnost SPUR ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně vyvinula nanomateriál, který je schopen zachytit koronavir. Materiál tak splňuje normy pro výrobu zdravotnických roušek, po kterých je v současné době obrovská poptávka. První zlínské nanoroušky tak poputují ke zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách.


„Společnost SPUR zahájila výzkum, vývoj a výrobu nanostrukturovaných materiálů již v roce 2013.  Od roku 2018 pokračoval tento výzkum v Centru polymerních systémů zlínské univerzity a v současné krizové situaci, kdy jsme se na ně obrátili o pomoc, tak vývoj dokončili,“ informoval hejtman Jiří Čunek a dodal: „Mám z toho velkou radost, protože se ukazuje, že pomoc má hledat každý z nás nejprve u sebe a pak ve svém nejbližším okolí. Je vidět, že zdravý patriotismus a kreativita ve Zlínském kraji žijí.  Beru to tak, že jsme od Prahy nejdále a tak se na nás mnohdy zapomíná. Je dobré, když se budeme držet hesla: ´Člověče přičiň se, Pán Bůh ti pomůže.´ Jsem přesvědčen, že náš kraj bude do několika týdnů v rouškách a respirátorech zcela soběstačný.“


Pro Zlinskenovinky.cz Mgr.Adéla Kousalová, tisková mluvčí Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Jiří Balát)