Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

Zlínský kraj má nové vedení, hejtmanem byl zvolen Radim Holiš

Zlínský kraj má nové vedení, hejtmanem byl zvolen Radim Holiš

Na prvním ustavujícím zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje se sešli noví zastupitelé, které si pro nadcházející čtyřleté funkční období 2020-2024 zvolili občané v říjnových krajských volbách.

Ilustrační foto
12. listopadu 2020 - 07:30

Do 45 členného zastupitelstva se dostali zástupci 8 stran, kdy 9 mandátů obsadilo hnutí ANO, stejně tak 9 jich má KDU-ČSL, po 6 křeslech získali Piráti a STAN, 5 zastupitelů má ODS, 4 mandáty má ČSSD, po 3 křeslech obsadí SPD a také Trikolóra-Soukromníci-Nezávislí.

Novou koalici tvoří zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD, kteří také figurují v devítičlenné Radě Zlínského kraje v poměru: ANO – 3, Piráti – 3, ODS – 2 a ČSSD – 1. Zastupitelé zvolili nového hejtmana, jímž se stal Radim Holiš (ANO).
                                                                                                                                                                                                                           
Proběhla také volba pěti náměstků zastupujících hejtmana v době jeho nepřítomnosti: první, tedy statutární náměstkyní, byla zvolena Hana Ančincová (Piráti), do jejíž kompetence patří životní prostředí a zemědělství a dále oblast sociálních věcí a neziskového sektoru.
  • Druhým náměstkem, který má na starosti dopravu, je Radek Doležel (ANO).
  • Třetím náměstkem – pro strategický rozvoj, územní plánování a cestovní ruch – je Lubomír Traub,(ODS).
  • Čtvrtou náměstkyní, která převzala zodpovědnost za resort zdravotnictví, je Olga Sehnalová (ČSSD).
  • Pátým náměstkem - pro finance, majetek a rozvoj podnikání – je David Vychytil (ANO).
  • Radním pro digitalizaci, mládež a sport stal Jiří Jaroš (Piráti).
  • Radní pro kulturu a školství je Zuzana Fišerová (Piráti).
  • Radním pro investice a dotace je Zbyněk Fojtíček (ODS).
  • Kromě Jiřího Jaroše budou všichni členové krajské rady pracovat jako uvolnění.

Zastupitelé také schválili tři uvolněné předsedy výborů zastupitelstva s tím, že funkci předsedy Výboru pro dopravu bude vykonávat od 11.11. 2020 Jakub Zach (Piráti), předsedkyní Výboru sociálního se s účinností od 11. listopadu stává Alena Gajdůšková (ČSSD) a předsedou Výboru pro rozvoj podnikatelských aktivit bude od stejného data Tomáš Janča (ANO).Největší diskuze se vedla právě nad volbou uvolněných předsedů výborů zastupitelstva, což Zlínský kraj vyjde za volební období na 25 milionů korun. „V minulém volebním období jsme žádné uvolněné předsedy výborů neměli, takže jsem se s hrůzou dozvěděl, že budou pobírat 90 tisíc korun měsíčně, přičemž budou dělat alternativní práci členů rady,“ okomentoval volbu uvolněných předsedů Jiří Čunek a doplnil: „Jsem přesvědčen, že zřizování takovýchto funkcí je naprosto čistý nepotismus, je to jiná forma korupce a myslím si, že zřizovat tolik uvolněných předsedů výborů je podle mého názoru naprosto kontraproduktivní pro řízení kraje.“

Rovněž byli zvoleni předsedové a členové dalších 11 výborů a výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava.

V úvodní části ustavujícího zasedání, které až do okamžiku zvolení nového hejtmana Radima Holiše řídil Stanislav Mišák coby nejstarší člen zastupitelstva, zazněla státní hymna České republiky a noví zastupitelé složili slib: „Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu kraje a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky."

Vše se dělo za zvýšených hygienických opatření v souvislosti s epidemií koronaviru. Pro případ, že by někdo ze zvolených zastupitelů byl v karanténě, krajský úřad organizačně zajistil i distanční formu účasti, která však nemusela být využita.

Další zasedání krajského zastupitelstva se uskuteční 14. 12.2020.

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr.Adéla Kousalová, tisková mluvčí Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web ZK)