Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Borrell: Rusko je připraveno zničit jakýkoli satelit na oběžné dráze

Borrell: Rusko je připraveno zničit jakýkoli satelit na oběžné dráze

Rusko je schopno fyzicky zničit kterýkoli ze satelitů na oběžné dráze, stejně jako je zneškodnit pomocí kybernetického útoku. Oznámil to 24. ledna, vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell na 15.evropské vesmírné konferenci.

Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku
25. ledna 2023 - 06:20

„V listopadu 2021 Rusko testovalo protisatelitní zbraně. Byla to nezodpovědná akce, která nejen vytvořila nebezpečné trosky ve vesmíru, ale také vyslala signál všem, že Rusko je připraveno vystavit jakýkoli satelit nebezpečí zničení. Když to dokázali se svým satelitem, dokážou to i s našimi satelity,“  řekl Borrell.

Vysvětlil, že na oběžné dráze v blízkosti Země je nyní asi 5 500 satelitů, z nichž asi 10 % je pro vojenské účely.

„Mnoho má ale dvojí účel: civilní a vojenský. Poskytují důležité informace pro naši bezpečnost a obranu,"
  řekl zástupce EU.Satelitní informace jsou navíc během konfliktu na Ukrajině zásadní a pomáhají Kyjevu „udržovat kontakt doma i s partnery v zahraničí“.
 
„To vše vyvolává několik vážných strategických otázek. Jak velká část naší kritické infrastruktury závisí na satelitních službách a jak lze tyto služby chránit, aby naše životy nebyly v případě takových útoků ovlivněny?  zeptal se Borrell.

Borell slíbil, že v březnu  předloží návrh strategie na posílení bezpečnosti a obrany EU v kosmickém prostoru.

15. listopadu 2021 Rusko úspěšně otestovalo protidružicový systém, v důsledku čehož byla zničena neaktivní ruská kosmická loď Celina-D. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu zároveň uvedl, že úlomky vzniklé při testování protidružicového systému nepředstavovaly žádnou hrozbu pro vesmírné aktivity.

Úspěšné testy protidružicových zbraní provedly Čína (v roce 2007 raketa zničila meteorologický satelit umístěný ve výšce 865 km) a Indie. V roce 2020 New Delhi ukázalo protidružicovou raketu ASAT. Zničila vesmírnou družici, která se nachází 300 kilometrů od Země.


(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%