Svátek má: Alexandra

Zprávy

Velikost textu:

Británie je připravena napadnout ruské počítačové sítě!

Británie je připravena napadnout ruské počítačové sítě!

Britské zpravodajské služby jsou připraveny k útoku na ruské počítačové sítě v reakci na případné „agresivní“ akce Moskvy v kyberprostoru, napsal Sunday Times s odvoláním na zdroje v bezpečnostních silách.

Ilustrační foto
16. dubna 2018 - 10:15

Na rozpracování útoku se podílí oddělení kyberrozvědky - Government Communications Headquarters - a ministerstvo obrany.

„Kyberexperti již „zaujali místa“ v počítačových sítích v Rusku,“ uvedly noviny.

Podle deníku Londýn očekává kybernetické útoky na klíčová zařízení infrastruktury země, zejména na zdravotnická zařízení.

Kromě toho podle zdrojů je britská irozvědka přesvědčena, že Rusko může rozšířovat po sociálních sítích „kompromitující materiály“ na členy britské vlády, poslance a další významné osobnosti. Varování irozvědky obdržel osobně premiérka Theresa Mayová.

„Víme, že v Rusku jsou scénáře - materiály kompromitujícího charakteru, a jsme na to připraveni. Víme, že mají možnost představit takovou váhu,“ řekl zdroj Sunday Times zdroj.

Rusko doporučilo britskému generálnímu štábu zdravotní prověrku!

Březnové vydání listu s odvoláním na zdroje ve vládě oznámilo, že Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost Británie vyzvalo šéfy velkých energetických společností, aby posílili bezpečnostní opatření kvůli obavám ohledně kybernetických útoků Rusku po incidentu s otravou bývalého GRU plukovník Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.

Pozoruhodné je, že Británie nebyla schopna prokázat vměšování Ruska do záležitostí například procesu odchodu z EU (brexit), stejně tak útoky na důležitou britskou infrastrukturu. Neustále však hovoří o protiopatření a útocích na „agresivní“ Rusko, včetně postupu proti ruským financím. Kdo je tedy opravdu agresivní?

Čtvrtého března byli Skripalovi nalezeni v bezvědomí v centru Salisbury. Britské úřady sice neprokázaly, že Moskva byla zapojena do incidentu, přesto ji z toho obviňují. Rusko to kategoricky popřelo.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)