Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

BV: Macron směřuje k reakční vládě s tichou podporou médií!

BV: Macron směřuje k reakční vládě s tichou podporou médií!

Francouzský veřejný ochránce práv Jacques Toubon se po OSN a EU tvrdě zkritizoval ve své poslední zprávě zesílení represivních opatření ve Francii, napsal Boulevard Voltaire.

Ilustrační foto
15. března 2019 - 10:10

Podle obhájce lidských práv dosáhl počet preventivně zadržených a zraněných demonstrantů během demonstrací „žlutých vest“ bezprecedentní úrovně. Podle této publikace tato fakta dokazují, že vláda Emmanuela Macrona se stává reakcionářskou.

Poté, co OSN a Evropská unie požadovaly, aby Francie vyšetřila „nadměrné používání síly“ ze strany policie k „žlutým vestám“, se francouzský veřejný ochránce práv Jacques Toubon pustil do „zesílení represivních opatření“ v zemi, uvedl Boulevard Voltaire. Ve své poslední zprávě obhájce lidských práv, která následovala po Radě Evropy, vyzval francouzské bezpečnostní orgány, aby se vzdaly používání traumatických zbraní k potlačování nepokojů během demonstrací.

Pokud však byla kritika Francie mezinárodními organizacemi spíše „benevolentní a umírněná“, výroční zpráva ombudsmana byla vypracována v ostřejších tónech. Toubon kritizoval „zintenzivnění represivních opatření“ ze strany vlády, která začala v roce 2015 po vyhlášení výjimečného stavu v zemi. Zároveň tato opatření a omezení svobod dosáhla vrcholu v období potlačování protestů „žlutých vest“, poukázal ombudsman. „Nevídaný počet“ preventivních zadržení a zatýkání, pro pro autora zprávy nepochopitelný. Kromě toho odsuzuje „nadměrné používání“ některých typů zbraní policií, zejména traumatických pušek a granátů, což způsobilo velké množství těžkých zranění demonstrantů.


Navzdory popření francouzského ministra vnitra a oficiálního zástupce Elysejského paláce, údaje ukazují, že mezi demonstranty je asi 2000 zraněných, stovky z nich byly zraněny vážně a někteří zůstanou zdravotně postiženi, zdůraznil Boulevard Voltaire. Kromě toho bylo zraněno více než 1 700 policistů, z nichž mnozí dobrovolně šli „do pasti“.

Jak tisk uvedl, tento „smutný výsledek“ odráží dva jevy.První z nich je „reakční drift“ Macronovy vlády. Druhým je „ohlušující ticho“ francouzských médií na toto téma. A pokud se první fenomén nezdá překvapující pro autora článku, vzhledem k pravidelnému obvinění proti Francii z porušení Evropské úmluvy o lidských právech a jejího důsledného „uklouznutí“ v mezinárodních hodnoceních respektujících práva a svobody občanů, druhý fenomén se zdá být „nečekaný“.

„To znamená, že černý kryt represí postupně pokrývá naši zemi při nesporné spolupráce žurnalistické třídy - především státních médií,“ uzavřel temně Boulevard Voltaire.

(kou, prvnizpravy.cz, bvoltaire.fr, foto: arch.)