Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

CGTN: „New York je mrtev?“ Ne všichni věří, že se vzpamatuje!

CGTN: „New York je mrtev?“ Ne všichni věří, že se vzpamatuje!

Kvůli koronaviru čelí New York rozsáhlé krizi: obyvatelé prchají, podnikům hrozí bankrot, kriminalita roste, uvádí ve své reportáži CGTN.

Depresivní pohled na vyprázdněný New York
30. září 2020 - 10:10

A ačkoli se městu již dříve podařilo zotavit se z obtížných situací, jako jsou útoky z 11. září a krize z roku 2008, nyní někteří Newyorčané pochybují, že se jejich místu bydliště v blízké budoucnosti podaří znovu získat původní úspěch.

Koronavirus tvrdě New York zasáhl. Stovky tisíc obyvatel opustily město. Míra neobsazenosti na Manhattanu nikdy nebyla vyšší. Mnozí si prostě nemohou platit nájem. Téměř dvě třetiny majitelů restaurací tvrdí, že do ledna zbankrotují.

Daňové příjmy výrazně poklesly. A v příštích dvou letech bude město čelit rozpočtovému deficitu ve výši 9 miliard dolarů. Míra kriminality a počet bezdomovců prudce stoupá. Mnohým tato situace připomíná sedmdesátá léta, kdy bylo město na pokraji bankrotu.

James Altucher, spisovatel a blogger: „Jedná se o obzvláště obtížnou situaci, protože negativně ovlivňuje kulturní život města, restaurace, kde pracuje mnoho mladých lidí. Ovlivňuje největší finanční centrum na světě, ovlivňuje daňový základ silněji než kdykoli předtím v historii. I v 70. letech byla newyorská ekonomika každý den otevřená pro podnikání. Nyní je uzavřeno šest až sedm měsíců. Je to katastrofa.“

Karina Huberová, korespondentka CGTN říká: "New York se několikrát vzpamatoval z předchozích krizí. Po útocích z 11. září mnoho obyvatel také uprchlo z města, odvětví cestovního ruchu bylo vážně poškozeno a tato oblast se změnila na město duchů. Ale později se mu podařilo znovu se narodit a stát se úspěšnějším, než kdy byl."

New York se také znovu narodil po globální finanční krizi v roce 2008. Dlouholetý obyvatel James Altucher si však myslí, že tentokrát je to jiné. Jeho článek s názvem „New York is Dead and This Is Forever“ zaznamenal obrovskou odezvu. Spisovatel v něm tvrdí, že formát práce na dálku dlouho přetrvá, a proto mnoho lidí přemýšlí, zda má cenu nadále žít v drahých a přeplněných městech, jako je New York.


Mnozí však s tímto názorem nesouhlasí. Včetně komika Jerryho Seinfelda. Napsal článek pro The New York Times, ve kterém uvedl, že „energii, charakter a přístup nelze přenášet na dálku, a to ani po nejlepších optických spojích. Proto se většina z nás přestěhovala do New Yorku.“

Proto se i Lori Cheeková před desítkami let přestěhovala do New Yorku. Nyní však žije v Louisville v Kentucky a nehodlá se brzy vrátit.

Lori Cheeková, bývalá Newyorčanka: „Za 25 let, které jsem tam strávil, jsem se stal Newyorčankou, která si myslí, že život mimo toto město neexistuje. Ale cítím kouzlo místa, kde teď žiji. Je zde mnohem méně stresu, život je mnohem levnější. Takže si myslím, že mnozí uvidí světlo stejně jako já.“

Clara Fairbanksová také opustila New York, stejně jako šest jejích blízkých přátel. Podle ní mají lidé její generace smíšené pocity ohledně možného návratu.

Clara Faibanksová, bývalá Newyorčanka: „Znám spoustu lidí, kteří se přestěhovali z města. Mnohým, stejně jako mně, chybí. Mnoho lidí křičí: „V Texasu je super! Tady to je, můj nový život na ranči! “ Myslím, že to záleží na osobě.“

Altucher říká, že miluje New York a nechce vidět, jak se rozpadá. Podle jeho názoru ale bez vládní podpory vypadá blízká budoucnost města poněkud bezútěšně.

James Altucher: „Příležitosti, dovednosti, talenty již nebudou soustředěny na jednom místě a budou distribuovány po celých Spojených státech. O New Yorku byla taková myšlenka: „Když se sem dostanu, můžu prorazit kdekoli.“ Takže k tomu už nedojde.“

Nikdo si nemyslí, že se New York navždy stane „městem duchů“. Názory na to, kdy a jak se „město, které nikdy nespí“, budou moci vrátit v celé své kráse, se ale velmi liší.

(kou, prvnizpravy.cz, cgtn, foto: repro cngt)