Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: V Německu proti americkým sankcím: To je útok na suverenitu!

FAZ: V Německu proti americkým sankcím: To je útok na suverenitu!

Spojené státy mají v úmyslu do Vánoc uvalit přísné sankce na evropské společnosti, které se podílejí na pokládce plynovodu „Nord Stream - 2“, uvádí německé noviny Frankfurter Allgemeine.

Pokládka potrubí "Nord Stream - 2"
12. prosince 2019 - 10:15

Tyto sankce budou „přímým útokem“ na evropskou suverenitu a fatálním signálem pro mírové úsilí pařížského summitu, řekl Oliver Hermes, šéf východního výboru německé ekonomiky. Varuje, že takové sankce vážně poškodí transatlantické vztahy.

USA se rozhodly vzít si na paškál společnosti účastnící se projektu Nord Stream - 2, informují německé noviny Frankfurter Allgemeine. Výstavba plynovodu se blíží ke konci, ale nyní by nový zákon měl účinně zakázat souvisejícím společnostem zakázak podnikání v Americe.

Nyní, když zbývá jen velmi málo před dokončením stavby „Nord Stream - 2“, projekt čelí americkým sankcím. Senátorům obou amerických stran se podařilo integrovat zákon o sankcích představený v létě do návrhu rozpočtu na obranu (zákon o národní obraně). To znamená, že zákon o sankcích bude pravděpodobně přijat, vysvětluje publikace. Autoři tohoto zákona uvádí, že sankce budou cílené a devastující a budou namířeny proti společnostem, které podporují pokladku ruského plynovodu.


Podle německých novin může být zákon schválen před Vánoci a podpis Donalda Trumpa mu dodá právní sílu. Během času dojde k rozvinutí konkurence. Zákon je zaměřen především na loď, na které jsou trubky svařovány. Podle odborníků dokončení plynovodu potrvá dalších šest až osm týdnů. Rychlost práce je ovlivněna počasím v Baltském moři.

Pokud právní předpisy USA vstoupí v platnost před Vánoci, bude stanovena lhůta 30 dnů. Během tohoto období mohou firmy spojené s projektem dokončit práci. Není zcela jasné, zda to právně ochrání poslední fázi pokládky potrubí. Allseas, jehož loď bude sankcemi zasažena, uvedla, že se spekulativního uvažování neúčastní.

Podle Frankfurter Allgemeine ve skutečnosti sankce připraví společnost možnosti k podnikání ve Spojených státech, kde má dceřinou společnost v oblasti strojírenství. Pokud Allseas zastaví operace, bude muset „Gazprom“ najít novou loď. To může vést ke zpoždění při dokončení projektu, ale nebude to možné mu zabránit, uvádí článek. Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že německá vláda neuznává americké extrateritoriální sankce.

Německo pozorně sleduje vývoj událostí, ale vláda dosud nevydala oficiální prohlášení o své pozici. Mezitím byla od Východního výboru německé ekonomiky vyslovena ostrá kritika. „Pokud jde o tyto sankce, bude to přímý útok na suverenitu Evropské unie a osudný signál pro úsilí Paříže o dosažení míru," řekl předseda výboru Oliver Hermes.

„EU má všechna potřebná povolení k dokončení programu „Nord Stream -2“ a byla přijata příslušná provozní pravidla. Pokus o ovlivnění z americké strany by byl více než nepřátelským jednáním, významně by poškodil transatlantické vztahy založené na vzájemném respektu,“ varuje Hermes.

Americká vláda bojuje s ruským plynovodem několik let. USA tvrdí, že Německo se stává závislým na Rusku a plynovod poškozuje Ukrajinu a poskytuje miliardové příjmy Vladimíru Putinovi „pro jeho agresivní světovou politiku“. Tento argument však již odmítla kancléřka Angela Merkelová, podle níž je plynovod výhradně komerčním projektem.

Zároveň se rétorika namířená proti Německu v souvislosti s Nord Stream poněkud změkčila. USA zjevně vzaly v úvahu úsilí německé vlády zaměřené na zprostředkování ukrajinského konfliktu a ochranu země před finančními ztrátami, uzavírá Frankfurter Allgemeine.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)