Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

Infobae: Ukrajina se změnila na „internetový obchod s dětmi“!

Infobae: Ukrajina se změnila na „internetový obchod s dětmi“!

Mezery v ukrajinských zákonech o náhradním mateřství umožňují nečestným prostředníkům klamat nejen ženy nosící děti pro cizince, ale také biologické rodiče dětí.

Ilustrační foto
3. července 2020 - 11:04

Jak uvedla Infobae, argentinská zpravodajská agentura, navíc se v jedné z mála zemí, kde je cizincům povoleno náhradní mateřství, se ročně pro zákazníky ze zahraničí rodí až tři tisíce dětí.

Po devíti neúspěšných letech se Argentinka Andrea Vies stala matkou dlouho očekávaného syna, který se narodil díky náhradní mateřství na Ukrajině. Podle Infobae však za tímto snem leží „ponurý a prosperující průmysl“.

Pandemie upozornila na toto bující odvětví v jedné z mála zemí na světě, kde je pro cizince povoleno komerční náhradní mateřství. Na konci dubna například velká klinika v Kyjevě zveřejnila videozáznam, na kterém byly zachyceny desítky novorozenců, které si jejich rodiče nemohli vyzvednout kvůli uzavření hranic.

Video, které bylo distribuováno po celém světě, vzbudilo mezinárodní zájem o náhradní mateřství v jedné z nejchudších zemí v Evropě, kde náhradní mateřské služby stojí pouze 37 tisíc eur.

Toto odvětví se začalo rozvíjet na Ukrajině začátkem roku 2000 a přitáhlo pozornost cizinců před pěti lety po zákazu komerčního náhradního mateřství pro cizince v Indii a Thajsku.

Přes nedostatek oficiálních statistik se předpokládá, že se zde ročně rodí 2,5 až 3 tisíce dětí pro klienty ze zahraničí. Nedostatek jasných právních předpisů v této oblasti navíc vede ke skutečnosti, že náhradní matky mohou být vystaveny špatnému zacházení.

„Ukrajinské ženy mají často problémy se slíbenými penězi," řekla číšnice Olga Korsunová, která se třikrát stala náhradní matkou. Podle ní někteří zprostředkovatelé využívají skutečnosti, že většina žen dává přednost takovému druhu činnosti před ostatními, přičemž většinu odměny si odečtou pro sebe.


Kromě toho, jak poznamenal právník Sergej Antonov, při narození se ženy musejí dostat do Kyjeva, kde jsou často umístěny v nehygienických podmínkách. Biologičtí rodiče se také často stávají oběťmi finančních podvodů. Existují případy, kdy mezi nimi a jejich dětmi neexistuje genetické spojení. „Je to naprostý chaos," uzavírá právník.

Současně Korsunová tvrdí, že některé ženy přepravující děti pro cizince „neberou předepsané léky, kouří a nepijí alkohol“.

V podmínkách právních mezer má ukrajinská policie podezření, že některé kliniky používají náhradní mateřství jako krytí obchodu s nezletilými. V dubnu se tak dozvědělo o likvidaci zločinecké skupiny v Kyjevě, která přepravila asi 150 dětí do zahraničí.

„Ukrajina je internetový obchod, který prodává děti,“ cituje Infobae slova zplnomocněného prezidenta Ukrajiny za dětská práva, Nikolaje Kuleby, který odsoudil „vykořisťování“ ukrajinských žen a vyzvala k zákazu komerčních náhradního mateřství v zemi.

„Jsem hrdá na to, že mohu dát děti lidem, kteří by se jinak nemohli stát rodiči," řekla Korsunová, která brzy porodí dvojčata pro čínský pár. „Ale kdybych měla normální práci, určitě bych to neudělala."

(kou, prvnizpravy.cz, infobae.com, foto: arch)