Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Izrael: USA nejsou v Sýrii pro nás důležité, hlavním hráčem je Rusko

Izrael: USA nejsou v Sýrii pro nás důležité, hlavním hráčem je Rusko

Izrael počítá s pomocí ruského prezidenta Vladimira Putina, aby konfrontace s Íránem a Sýrií nepřerostly ve válku, protože Trumpova vláda to jenom pozoruje, řekl předseda vlády Benjamin Netanjahu.

Benjamin Netanjahu a Vladimir Putin
13. února 2018 - 06:20

"Amerika by nás měla podpořit, avšak USA v současné době zde nemají téměř žádný vliv," řekl Micha'el Oren, izraelský historik, diplomat, politik a bývalý velvyslanec ve Washingtonu.

Netanjahu v telefonním rozhovoru v neděli uvedl, že. "Amerika v Sýrii nepropadla, ale není ve hře. "

Orenova kritika odráží izraelský názor, že Washington nedělá dostatečné kroky k potlačení iráckých vojenských ambicí v jižní Sýrii, které hraničí s izraelskými Golanskými výšinami, protože sedm let bojů nic nevyřešilo a útočníci konsolidují zisky.

K nejhorší vojenské konfrontaci v pohraničí od doby libanonské války v roce 2006 došlo v sobotu, kdy izraelské letectvo zasáhlo v Sýrii 12 vojenských cílů, z nichž čtyři patří Íránu, poté, co nad Izrael proniknul iránský drone. Syrské rakety sestřelily izraelskou stíhačku, která se tak stala prvním sestřeleným letadlem od první izraelské války v roce 1982 v Libanonu.


"Věříme, že Rusko chce stabilizovat své úspěchy v Sýrii a že chápe, že íránská vojenská přítomnost a aktivita je zdrojem napětí a třenicí," řekl Chagai Tzuriel, generální ředitel izraelského ministerstva spravedlnosti. Americká angažovanost je rozhodující pro předcházení rozsáhlé války a dodal, že "Sýrie je klíčová aréna a to, co se děje v Sýrii, ovlivňuje celý region i za jeho hranicemi."

Investoři v Izraeli jsou zvykli na geopolitické šoky, ale sobotní sestřelení stíhačky se odrazilo na trhu. Akciový index TA-35 klesl v neděli na nejnižší úroveň za poslední dva měsíce.

Spoléhat se na Rusko může být nejlepším řešením pro Izraele ale ani to není jisté. V uplynulých letech Netanjahu uskutečnil řadu návštěv v Rusku, aby spojil „červenými linkami“ Izrael s Ruskem  a zároveň požádal Putina, aby nepodporoval Írán.  Ruské zpravodajské agentury citovaly ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který uvedl, že přítomnost Íránu v Sýrii je legitimní, a Moskva slíbila, že zaručí, že pro-íránské síly opustí jižní Sýrii.

Na otázku, zda Rusové mohou udržet Írán a Sýrii v zálivu, Oren odpověděl, „předpokládáme, že mají tuto schopnost. Uvidíme."

Izraelští komentátoři poznamenali, že ruské prohlášení o sobotních střetech implicitně kritizovalo Izrael za to, že porušila syrskou suverenitu, ale nekritizovalo proniknutí dronu do Izraele, které vyvolalo útok.

V neděli,  více než 24 hodin po konfliktu, vydal Bílý dům prohlášení, které se týkalo práva Izraele na obranu před iráckými, syrskými a dalšími vojenskými silami v jižní Sýrii a vyzývalo Írán a jeho spojence k "zastavení provokativních akcí. "

Netanjahu řekl americkému ministru zahraničí Rexi Tillersonovi,  že Izraelská nepřítomnost při Tillersonově turné na Středním východě vyvolala otázky o tom, na kolik je Izrael závislý na Bílém domě.

"Myslím si, že návštěva Izraele tento týden ministrem zahraničí Tillersonem, po níž následovala silná americko-izraelská koordinovaná komunikace s Ruskem a EU, by mohla zmírnit obavy o nezájem Spojených států na Sýrii, nenavštívit Izrael po sobotních střetech by bylo "špatnou praxí" od Tillersona.

Izrael potvrdil, že havarovaný F-16 byl sestřelen během útoku na Sýrii

"Podporujeme bezpečnost Izraele a myšlenka, že jsme "stranou", když je ohrožena její bezpečnost, je velmi daleko od tohoto případu," řekl Anton, mluvčí bezpečnostní rady Bílého domu . "Máme velmi těsný vztah s našimi izraelskými bezpečnostními protějšky na všech úrovních."

Rusko vstoupilo do syrské války, aby podpořilo svého klienta, prezidenta Bašára Asada. Írán a Hizballáh také podporují Asada a vidí vakuum v Sýrii jako šanci vybudovat svou sféru vlivu, která by se táhla od Teheránu k Středozemnímu moři. USA tvrdí, že je to proti Asadovi, pro omezení jeho role v Sýrii.

Ruský zájem "je dosáhnout politického a vojenského řešení v Sýrii a obnovit ji," řekl Amos Yadlin, bývalý šéf izraelské vojenské zpravodajské služby. "Konflikt na severu mezi Izraelem, Hizballáhem a Íránem není v jejich zájmu."

(rp,prvnizpravy.cz,bloombergpolitics,foto:arch.)