Svátek má: Ivana

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Trump vyvíjel tlak na meteorology kvůli hurikánu Dorian!

NYT: Trump vyvíjel tlak na meteorology kvůli hurikánu Dorian!

Americký vůdce Donald Trump požádal své asistenty, aby vyvinuli tlak na americké meteorologické služby v souvislosti s jejich předpovědí pro hurikán Dorian.

Ilustrační foto
12. září 2019 - 11:06

Tvrdí to deník The New York Times s odkazem na svůj zdroj. Dlouhodobý střet amerického vůdce s médií, které na něm nenechají nit suchou, tak získává pro udivené Evropany tragikomickou podobu.

V článku se upřesňuje, že prezident chtěl, aby předpovědi počasí ohledně hurikánu Dorian zkorigovali, aby neodporovaly jeho vlastním tvrzením. Což vyvolalo pobouření opozice, která to označila za „politizaci počasí“.

Podle publikace Trump dříve veřejně naznačil, že hurikán by mohl zasáhnout americký stát Alabama, zatímco americký meteorologický úřad v Alabamě uvedl, že tento druh prohlášení není opodstatněný.

List poznamenal, že šéf aparátu Bílého domu Mick Mulvaney údajně požádal ministra obchodu Wilbura Rosse, aby požadoval po meteorologické službě, aby provedla opravu prognózy. Nakonec Úřad pro oceánský a atmosférický výzkum (NOAA), součást ministerstva obchodu, vydal prohlášení, podle kterého se meteorologové v Alabamě mýlili, když kategoricky popřeli Trumpova slova.


Podle zpráv médií byla odpovídající úprava provedena pod hrozbou propuštění vedení NOAA.

Na dotaz NYT, zda Trump pověřil asistenty k nátlaku na NOAA, prezident reagoval: „Ne, nikdy jsem to neudělal. To jsem nikdy neudělal. To je falešná zpráva od falešných zpravodajských médií. Když mluví o hurikánu a když mluví o Floridě a mluví o Alabamě, jsou to jen falešné zprávy. Byl to - hned od začátku to byl falešný příběh.“

Nicméně noviny s odkazem na svůj zdroj trvají na svém. List dodal, že argument Bílého domu byl takový, že meteorologové ve své předpovědi zašli příliš daleko a že prezident správně uvedl, že existují modely, které ukazují možný dopad na Alabamu.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)