Svátek má: Alexandra

Zprávy

Velikost textu:

Skripalovi nebyli otráveni „Novičokem", tvrdí jeho vývojář

Skripalovi nebyli otráveni „Novičokem", tvrdí jeho vývojář

Zpráva OPCW o incidentu v Salisbury vypovídá o tom, že otrava Sergeje a Julie Skripalových nebyla použita toxická bojová látka „Novičok“.

Ilustrační foto
15. dubna 2018 - 10:15

V rozhovoru pro RIA Novosti to řekl Leonid Rink, jeden z vývojářů chemického zbraňového systému „Novičok“, ke kterému Britové přirovnávají látku A234.

Dříve představili odborníci OPCW svoji zprávu. Zjistili, že útok na Skripala byla použita toxická chemikálie vysoké čistoty. Takový závěr byl učiněn na základě skutečnosti, že v látce prakticky neexistují žádné nečistoty.

„Údaje OPCW, že se použil toxicky chemický vysoce čistý materiál dokazuje, že to nebyl „Novičok“. Pokud by byl gelovitou látkou, kterou Britové našli na klice dveřích Skripala domu čistá látka „Novičok“, Skripalovi by neodešli od dveří ani 50 metrů a okamžitě by zemřeli. Zejména proto, že „Novičok“ je složitý nervově-paralytický prostředek skládající se ze směsi velkého počtu různých složek a přísad, které se různě rozkládají. Jestliže byla nalezena nějaká čistá látka, tak to není „Novičok",“ uvedl specialista.

Podle něj, jestliže by byl „Novičok" použit k otrávení Skripalových, specialisté OPCW by našli různé složky a doplňky, které by se nakonec rozpadly na netoxické složky. Nemohli by mluvit o atentátu s použitím toxické látky.

V této části výkaz OPCW - poukázal Rink - odporuje slovům jiného developera „Novičoku“ Vila Mirzajanova žijící ve Spojených státech, že vysoká vlhkost ve Velké Británii by mohla snížit smrtelnost látky.

„Je to je správná poznámka, protože „Novičok“ je velmi nestabilní látka, která je závislá na vodě od základů. Ale pak by odborníci museli najít produkty hydrolýzy, a už vůbec ne čistou látku,“ řekl Rink.

Narkotický sprej

Podle odborníka mohli být Skripalovi otráveni úplně jinou látkou - fentanylem. Tato látka se používá ve výrobě módních drog ve Velké Británii. „Každý rok 2,5 tisíc lidí zemře v Británii kvůli otravě fentanylem, protože tam jsou módní takové drogy," uvedl Rink.

Lavrov: Švýcarští vědci zjistili, že Skripal byl otráven látkou BZ!

Připomněl, že bylo původně hlášeno o otravě Skripalových jako předávkování léky.

Kromě narkotik, například v Rusku byl fentanyl dříve používán pro výrobu analgetik pro armádu, stejně jako speciální látka pro donucovacích orgány – právě takové prostředky byly použité při útoku na divadlo Dobrovka obsazené teroristy.

„Obraz se Skripalovými byl stejný, zejména obraz jejich zotavení z otravy. Toto je typická fentanylová otrava, kdy po těžkém stavu dochází náhle k zlepšení. Od počátku jsem médiím říkal, že příznaky v tomto případě se velmi podobají fentanylové otravě,“ řekl tvůrce „Novičoku".

Podle jeho názoru mohli být Skripalovi otráveni na stejné lavičce, na které byly nalezeny jejich těla. Buď lavička nebo samotní Skripalové v té době mohli být postříkáni sprejem s fentanylem. „Fentanyl okamžitě vyřadí člověka z akce, okamžitě padá. Následky jsou okamžité," poznamenal Rink.

Na vlastní oči

Podle mínění vývojáře „Novičoku“, legendu ruské stopy v případě Skripal podkopává skutečnost, že dosud nikdo neviděl obětí naživu.

„Britové říkají, že se Skripalovi rychle zlepšují, ale nikomu neumožňují, aby se na ně podíval, nikdo s nimi nedělá rozhovor, nikdo poskytuje pro posouzení odborníků krevní vzorky. To naznačuje, že je celá situace s Skripal podvodem, a velkým klamem," zdůraznil expert.

Podvod naznačuje i jeden další symptom - „Novičok" zasahuje oči oběti. A britská strana v žádném z jejích prohlášení ani o takovém příznaku nemluvila. „Pokud by Britové zmínili tento příznak, pak by to alespoň nějak odpovídalo legendě," konstatoval chemik.

Podle něj bude čekat na vydání úplné verze zprávy OPCW, jelikož autoři dosud neuvedli jméno jedovaté látky. „Ruským zástupcům jsou povinni poskytnout úplnou zprávu. Když ji poskytnou, pak se na ni podíváme a budeme ji studovat," dodal Rink.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)