Svátek má: Alois

Zprávy

Velikost textu:

Sun: Trump nepojede do Británie bez zaručeného vřelého přivítání!

Sun: Trump nepojede do Británie bez zaručeného vřelého přivítání!

Prezident Donald Trump vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou k pomoci zajistit mu dobré přivítání ve Velké Británii a řekl, že nestanoví datum návštěvy, dokud nebude tato věc vyřešena.

"Chci vřelé přivítání, jinak nepřijedu!"
17. července 2017 - 10:15

Napsal to britský bulvár The Sun s odvoláním na diplomaty údajně seznámené s obsahem jejich rozhovoru.

V soukromém rozhovoru s britskou premiérkou vůdce USA údajně zdůraznil, že se v poslední době v Británii popisuje jeho politika ve Velké Británii nepříliš pozitivně. Mayová podle diplomatů řekla: „To víte, to je britský tisk.“

„Stále ještě chci přijet, ale nemusím spěchat. Takže pokud můžete tento problém pro mě vyřešit, všechno by bylo mnohem jednodušší. Přijedu, pokud budu vědět, že budu mít dobré přijetí, ne dříve,“ pokračoval Trump.

Jeden ze zdrojů publikace zdůraznil, že se Mayová „snažila vysvětlit, že nemá takovou moc, aby  diktovala, jaká rozhodnutí noviny a média mohou uplatnit při pokrytí jeho návštěvy“. „Řekl, že neodsouhlasí datum do té doby, dokud nebudou lidí podporovat jeho příjezd,“ uvedl zdroj.

Jan Schneider: Hamburg? Proč ne Boyard?

Britští vládní úředníci tyto informace nekomentovali.

Dříve noviny Times uvedly, že Trump může přijet do Velké Británie na počátku roku 2018.

Zpráva, že Mayová během prvního setkání pozvala Trumpa k návštěvě Spojeného království, vyvolala  ve Velké Británii vlnu protestů. Mnoho Britů, včetně poslanců, je rozčíleno prezidentovou migrační politikou. The Guardian uvedl, že před několika týdny Trump v telefonickém rozhovoru s Mayovou řekl, že kvůli tomu odkládá plánovanou návštěvu.


Britské premiérce asi zbývá jen poradit, aby se přes diplomatické kanály utajeně obrátila na bývalé komunistické činitele ve střední a východní Evropě, aby zjistili, jak dosáhnout špalíry občanů a mládeže okolo ulic a vlaječkami, nadšeně vítající návštěvy ze "soudružských" zemí.

(kou, prvnizpravy.cz, thesun.co.uk, foto: arch.)