Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

Times: Potrestají USA Erdogana přesunem své letecké základny na Krétu?

Times: Potrestají USA Erdogana přesunem své letecké základny na Krétu?

Washington zjevně vážně zamýšlí převést své vojenské prostředky, které se nyní nacházejí na letecké základně Incirlik v Turecku, na řecký ostrov Kréta.

Letecká základna Incirlik
30. září 2020 - 10:16

O této otázce bude diskutovat americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který odjede do Řecka, píše The Times. Jak bylo zdůrazněno v materiálu, takový krok by měl být „trestem“ pro vůdce Turecka Recepa Erdogana, jehož chování vůči spojencům NATO už dlouho dráždí Američany.

Šéf amerického ministerstva zahraničí Mike Pompeo během své oficiální návštěvy Řecka tento týden zváží návrhy na převod „klíčových vojenských aktiv“ z letecké základny Incirlik v Turecku na ostrov Kréta v rámci nové politiky Washingtonu zaměřené na zvýšení své vojenské přítomnosti ve východním Středomoří, napsal britský deník The Times.

Podle deníku byla Pompeova návštěva Řecka mnohými vnímána jako „znamení toho, že trpělivost Washingtonu nad chováním tureckého prezidenta Recepa Erdogana brzy přeteče“. Jak připomíná publicista The Times, Erdogan se nedávno začal oddávat „protizápadní rétorice“ a navíc se loni rozhodl koupit ruské systémy protivzdušné obrany navzdory silným námitkám ze strany USA a dalších spojenců NATO (otázkou je, koho vlastně ale bude případné odstěhování ze základny Incirlik bolet více, zda NATO a USA, nebo Turecko. Je třeba totiž připomenout, že turecké vedení už před dvěma roky varovalo Washington, že jim základnu v reakci na sankce uzavře - pozn. red.).


Jak řekl řecký vojenský expert Athanasios Drugos v rozhovoru pro The Times, zatím není jasné, zda bude Washington schopen převést veškerý svůj majetek z letecké základny Incirlik, včetně jaderných zbraní. „Samotná skutečnost, že Pompeo přijde do Řecka zdůraznit poselství, že USA aktivně hledají alternativní možnosti, je pro Erdogana na bolest hlavy,“ uvedl analytik.

Letecká základna Incirlik, založená během studené války poblíž turecko-syrských hranic, již dlouho hraje klíčovou roli v amerických zájmech na Středním východě, poznamenává komentátor Times. Zejména byl v poslední době používán koalicí vedenou Washingtonem k náletům na cíle „Islámského státu“ v Iráku a Sýrii. Mezitím tento měsíc šéf Podvýboru pro evropské záležitosti Senátu USA Ron Johnson uvedl, že Spojené státy uvažují o alternativním umístění svých prostředků - námořní základně v zátoce Suda na severozápadě Kréty, kam se zítra chystá Pompeo, zdůrazňuje novinář.

Podle The Times bude nadcházející cesta druhou návštěvou šéfa ministerstva zahraničí v regionu za dva týdny. „Zájmy Spojených států a jejich přítomnost v regionu jsou již nyní velmi důležité," uvedl Drugos. „Ale stejně důležitý je okamžik, který si Pompeo vybral pro své návštěvy, vzhledem ke stále jasnějším plánům Ruska a Číny na zvýšení jejich vlivu ve východním Středomoří, stejně jako k úspěchům Turecka v Libyi a nelegálním těžebním operacím v regionu. Americká námořní základna v zálivu Suda nyní převezme mnohem vážnější a strategicky důležitější roli.“

Jak je uvedeno v The Times, vztahy mezi Řeckem a Tureckem, které „jsou spojenci NATO a vedly mezi sebou válku po celá staletí“, se v posledních týdnech prudce eskalovaly poté, co Ankara vyslala výzkumné plavidlo, aby prozkoumalo zásoby ropy a zemního plynu poblíž Kréty. Do krize zasáhl Pompeo, takže Turecko vrátilo loď domů a Řecko souhlasilo se zahájením „zkušební“ jednání s tureckou stranou v říjnu.

Ačkoli podrobné informace o nadcházejících jednáních ještě nebyly zveřejněny, Atény již oznámily, že budou diskutovat výlučně námořní rozpory, zatímco Turecko se chce dotknout dalších témat, uvedly britské noviny. „Zdá se, že šance na nějaký průlom v těchto jednáních jsou skrovné. Ale prozatím se napětí alespoň uvolnilo,“ řekl Drugos.

Podle The Times Pompeo během své návštěvy také navštíví město Soluň, aby podepsal dvoustranné dohody se společnostmi v energetickém sektoru, které mají v úmyslu rozvíjet infrastrukturní projekty na Balkáně. Podle jeho slov mají USA za cíl zrušit „závislost“ Evropy na ruském Gazpromu.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)