Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina chce zabránit druhé linii „Tureckého proudu"!

Ukrajina chce zabránit druhé linii „Tureckého proudu"!

Po spuštění plynovodu „Tureckého proudu“ bude plynový tranzit přes území Ukrajiny snížen o 12-13 miliard metrů krychlových ročně. S blížícím se termínem spuštění narůstá na Ukrajině panika.

Ilustrační foto
20. listopadu 2018 - 11:05

Uvedl to Leonid Unigovskij, šéf ukrajinské Rady pro plynárenský průmysl a trh s zemním plynem, v rozhovoru s „kanálem 24“.

„Nyní Ukrajina musí nasměrovat veškeré úsilí, aby zabránila výstavbě druhé linie „Tureckého proudu“, protože to bude dále snižovat objem tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy," řekl.

Podle Unigovského musí Kyjev přilákat zahraniční partnery, aby se podíleli na řízení ukrajinského systému přenosu plynu (GTS) a prioritou jsou operátoři z Itálie, kteří dostávají každoročně přes Ukrajinu 23 miliard kubických metrů plynu.

„Ale šance na to, že budeme pokračovat v čerpání našeho GTS v objemu 70-90 miliard metrů krychlových, je málá. Reálně to bude 40-60 miliard, pokud teď rozhodneme o otázce zahraničních partnerů," dodal.

Pro Ukrajinu je to bezesporu nepříjemné, ale je to důsledek protiruské politiky Kyjeva, který se pokoušel uzavíráním kohoutů cenově vydírat Rusko, nemluvě o krádežích a neoprávněného čerpání plynu směřujícího do Evropy.


V těchto dnech Gazprom dokončil výstavbu námořní části  „Tureckého proudu" o délce více než 900 kilometrů. Podvodní úsek běží od kompresorové stanice Russkaja v oblasti Anapy po dně Černého moře až po tureckou osadu Kyikoy.

„Turecký proud“ zahrnuje výstavbu plynovodu přes Černé moře, který se skládá ze dvou linií o kapacitě 15,75 miliard kubických metrů. První je určena pro dodávky plynu pro turecké spotřebitele, druhá pro země jižní a jihovýchodní Evropy. Zájem o tuto linii projevily Bulharsko, Srbsko, Itálie, Maďarsko a Rakousko.

Podle plánu by všechny práce měly být dokončeny v prosinci 2019. Gazprom bude vlastnit celou pobřežní část potrubí. Společnost bude rovněž plně financovat výstavbu obou linií. Infrastrukturu pro přepravu plynu v Turecku staví místní Botas.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: turkish stream)