Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina musela nakupovat plyn v Evropě za čtyřnásobnou cenu!

Ukrajina musela nakupovat plyn v Evropě za čtyřnásobnou cenu!

Kvůli naléhavému nedostatku zemního plynu musela Ukrajina koupit plyn za drakonickou cenu v Evropě.

Ilustrační foto
5. března 2018 - 10:10

Jak přiznal hlavní obchodní ředitel „Naftogazu“ Jurij Vitrenko, evropští partneři prodávali plyn Kyjevu za cenu čtyřikrát vyšší, než je cena ruského "Gazpromu".

„Poneseme  obrovské ztráty, které nikdo nepokrývá. Plyn v Evropě v dnešní době stojí 1 tisíc dolarů (za 1000 kubických metrů), což je čtyřikrát více než ve smlouvě s Gazpromem," uvedl Vitrenko na svém Facebooku. Zdá se, že pomoc evropských zemí, které nakoupily rekordní objemy ruského plynu kvůli mrazům, má i svoji poněkud „obchodní“ tvář. Ačkoliv se Ukrajina pochlubila, že vyměnila ruský plyn za "evropský" během jediného dne, právě jeho cena je pro zadluženou ukrajinskou ekonomiku neudržitelná.

Mezi Ruskem a Ukrajinou vypukla plynová válka!

Vitrenko dodal, že cena někdy dosáhla rekordní výše 1325 dolarů. Zástupce „Naftogazu“ poděkoval všem „uvědomnělým Ukrajinců“ za snížení spotřeby plynu, když je předtím jeho společnost vyzvala ke snížení teploty ve svých domovech.

Podle Vitrenka by měly být ztráty kompenzovány právě ruským „Gazpromem“, který se prý „chytil do vlastní pasti“. „Gazprom" pozastavil dodávky plynu na Ukrajinu 1. března a oznámil zahájení řízení o ukončení smluv s Naftogazem.


Zároveň se tentokrát Kyjev neodvážil uchýlit se k obvyklé praxi a neukradl tranzitní plyn, a doufal, že pak hodí veškerou vinu na Moskvu. Vedoucí společnosti Naftogaz Andrej Kobolev dokonce v prohlášení uvedl, že neshoda mezi "Gazpromem" a ukrajinskou společností nepředstavuje pro Evropu riziko.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)