Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Většina Američanů proti vyuce arabských číslic ve škole!

Většina Američanů proti vyuce arabských číslic ve škole!

Více než polovina Američanů věří, že takzvané arabské číslice - standardní znaky používané po celém světě k zápisu čísel do desetinného systému - by se neměly ve školách učit.

Ilustrační foto
19. května 2019 - 11:04

Sdělil to britský list The Independent s odkazem na data ze sociologického průzkumu provedeného marketingovou společností Civic Science.

56% respondentů uvedlo, že tyto údaje by se neměly ve škole učit, což, jak se domnívají vědci, vypovídá, že respondenti jsou zaujatí vůči všemu „arabskému“.

Deník poznamenal, že během průzkumu nebylo lidem vysvětleno, co jsou arabské číslice. Tak se tradičně nazývají symboly:  0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 a 9. Byly vypracovány indickými matematiky a popularizovány arabskými učenci.

Dalších 29% respondentů uvedlo, že arabská čísla by měla být stále ve škole používána, a 15% nebylo schopno odpovědět.

Výzkum ukázal výrazné rozdíly podle stranické příslušnosti respondentů: 72% příznivců republikánské strany bylo proti arabským číslům, zatímco mezi demokraty „jen“ 40% odpovědělo tímto způsobem. Přičemž výrazný rozdíl v úrovni vzdělávání těchto dvou skupin nebylo.


Ovšem když jsme se dostatečně ohromili, zhrozili, nebo zasmáli předsudkům a neznalosti obyvatel dominující supervelmoci ve světě, materiál pokračoval v duchu pořadu „Nikdo není dokonalý“.

Další průzkum Civic Science ukázal, že i demokraté mohou být zaujatí. Američtí respondenti byli dotázáni, zda by teorie katolického kněze Georgese Lemaitre o vzniku vesmíru měla být zařazena do školní výuky přírodovědných disciplín.

73% demokratů odpovědělo, že Lemaitreova teorie nemá ve školních osnovách místo, zatímco takto odpovědělo 33% republikáni (a 38% nerozhodnuto).

V tomto případě respondentům také nevysvětlili, že belgický kněz byl slavný fyzik a astronom, autor teorie rozšiřujícího se vesmíru, a jeden z průkopníků teorie velkého třesku.

Podobné přesvědční a nesnášenlivost veřejnosti hraje svoji roli v poslední sezóně komediálního seriálu „Vicepresident", kde jeden z prezidentských kandidátů vyzývá své stoupence, aby bojkotovali matematiku, protože ji „vynalezli muslimové".

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: youtube)