Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

WP: Netanjahu byl obviněn z praní špinavého prádla na náklady USA!

WP: Netanjahu byl obviněn z praní špinavého prádla na náklady USA!

Média se rády zabývají „špinavým prádlem“ mezinárodní politiky, ale v daném případě se opravdu a reálně jedná o špinavé prádlo izraelského premiéra Netanjahua a čtenáři by neměli být o tento investigativní "zážitek" připraveni.

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér
25. září 2020 - 11:06

Během svých návštěv v Bílém domě si izraelský premiér a jeho manželka opakovaně přivedli kufry se špinavým oblečením pro bezplatné vyprání a chemické čištění, píše The Washington Post s odvoláním na informované zdroje. Podle zdrojů publikace jsou manželé Netanjahuovi jedinými hosty amerického prezidenta, kteří tuto výsadu „zneužili“.

„Většina politiků narazí dělá vše, aby skryli špinavé prádlo. Ale premiér Benjamin Netanjahu takový není,“ začíná sarkasticky svůj článek Washington Post.

V průběhu let si izraelský vůdce získal špatnou pověst mezi zaměstnanci hostitelského domu prezidenta USA. Do Washingtonu přivezl speciální náklad: tašky a kufry se špinavým prádlem, tvrdí noviny s odvoláním na informované zdroje.

Zaměstnanci Bílého domu prali předsedovi vlády šaty zdarma. Toto privilegium se uděluje všem zahraničním hlavám států, ale zřídkakdy je využívají kvůli krátkému pobytu v americkém hlavním městě.

„Manželé Netanjahuovi jsou jediní, kteří k nám doslova přinášejí kufry se špinavým prádlem k čištění," řekl jeden americký úředník, který stejně jako ostatní promluvil s publikací pod podmínkou anonymity. „Po několika návštěvách vyšlo najevo, že to dělají záměrně.“

Izraelské úřady nesouhlasily s tvrzením, že Netanjahu zneužívá služby americké prádelny. Tato prohlášení označili za „absurdní“, ale připustili, že podobné obvinění bylo už v minulosti vzneseno proti předsedovi vlády.


V roce 2016 Netanjahu žaloval svou administrativu a izraelského generálního prokurátora ve snaze zabránit zveřejnění jeho faktur za prádlo. Soudce se postavil na stranu předsedy vlády a tato informace zůstává tajná, dokud nebude odvolání projednáno ve vyšší instanci.

Toto relativně malé tvrzení se připojuje k delšímu seznamu obvinění, která ohrozila vládu 70letého vůdce a tento měsíc vyvolala protesty v Izraeli. V listopadu byl Netanjahu usvědčen z korupce související s dary od bohatých přátel a snahou získat výhody pro mediální magnáty výměnou za pozitivní medializaci.

Izraelské velvyslanectví ve Washingtonu vydalo prohlášení, ve kterém uvedlo, že obvinění ze zneužití amerického prádelny bylo pokusem zastínit úspěch normalizační dohody, kterou minulý týden podepsali Izrael, Bahrajn a SAE v Bílém domě. Úřad dodal, že během jeho poslední cesty do Spojených států byly potřeby Netanjahua v prádelně „relativně skromné“.

„Během této návštěvy například nevyužíval služby chemického čištění, na veřejné schůzky mu vyprali jen pár košil. Také pro tato setkání byly vyžehleny oblek předsedy vlády a šaty paní Netanjahuové. Ano, dvojice pyžam, ve kterých byl předseda vlády na 12hodinovém letu z Izraele do Washingtonu, byla také vyprána,“ uvedlo ve svém prohlášení velvyslanectví.

Počáteční kontroverze ohledně Netanjahuových „pracích praktik“ vznikla po nahrávkách jeho bývalého blízkého spolupracovníka Nira Hefetze, publikovaných v roce 2018, zveřejněných během trestního řízení proti předsedovi vlády. Řekl, že manželka izraelského vůdce Sarah „se kroutí, jak nejlépe umí, aby skryla jakékoli výdaje“.

„Na každou cestu jsou zaslány nejméně čtyři nebo pět kufrů prádla pro chemické čištění. A říkám vám, že se mě novináři na to zeptali, a já jsem zkontroloval účty ... účty nic nenaznačují, tyto informace se nějak skryly,“ řekl Hefetz.

Během soudu Netanjahu tato provinění popřel. Tento proces popsal jako „politický hon na čarodějnice, jehož cílem je vyloučit lidově zvoleného vůdce“.

„Rozdíl v tomto příběhu spočívá v tom, že Netanjahu je nyní obviňován ze zneužití zdrojů nejen svého vlastního státu, ale také jiného státu za (vyprání) špinavého prádla,“ uvedl Eliad Shraga, zakladatel izraelského Hnutí za kvalitu vládnutí.

Podle politika se jeho organizace začala zajímat o „problém s praním“ po zprávách, že v prosinci Netanjahu a jeho manželka vzali 11 kufrů na jednodenní výlet do Portugalska. Úřad předsedy vlády popřel domněnku, že kufry byly naplněny špinavým prádlem, a uvedl, že obsahují věci, které potřebuje pro práci, pdodává The Washington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)