Svátek má: Alexandra

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Trump chtěl zaútočit na ruskou vzdušnou obranu při úderu na Sýrii!

WSJ: Trump chtěl zaútočit na ruskou vzdušnou obranu při úderu na Sýrii!

Prezident Spojených států Donald Trump se chystal vést raketový útok proti ruské vzdušné obraně v Sýrii v rámci úderu v regionu.

Ilustrační foto
16. dubna 2018 - 11:05

Tento krok byl plánován jedním ze scénářů pro vývoje vojenské operace, která mu byly navrženy, napsal The Wall Street Journal. Je zřejmé, že svět stál jen krůček od přímé konfrontace mezi USA a Ruskem, které slibovalo vojenskou odvetu, pokud budou zasaženi ruští vojáci.

Jako sdělil americkému vydání zdroj obeznámený se situaci, šéf Pentagonu James Mattis nabídl americkému prezidentovi tři scénáře vojenské operace v Sýrii.

První plánovala súder proti místům souvisejícím s chemickými zbraněmi v Sýrii, druhá předpokládala zničení širšího rozsahu cílů, včetně syrských velitelských středisek. Ve třetím scénáři se také měly napadnout ruské systémy vzdušné obrany v Sýrii.

Podle zdroje Trump trval na útocích na ruská a íránská zařízení v Sýrii, ale Mattis to odmítl a byl schopen přesvědčit amerického vůdce, aby schválil „hybridní plán", který byl proveden.

Ruský analytik připustil, že Rusko a Spojené státy jsou blízko k válce!
AT: Hrozí, že USA překročí nejen ruskou, ale i čínskou červenou čáru!

Předtím francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že to byla francouzská strana, která přesvědčila Trumpa, aby se omezily údery na zařízení v Sýrii.

V noci 14. dubna udeřily ozbrojené síly Spojených států, Británie a Francie Sýrii. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Spojené státy a její spojenci vystřelili více než 100 raket. Rusko to označilo za jasné porušení mezinárodního práva a suverenity Sýrie.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)