Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Baťova nemocnice vloni uskutečnila 13.970 odběrů krve

Baťova nemocnice vloni uskutečnila 13.970 odběrů krve

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB) má nový rekord v počtu odběrů krve za jeden rok. Během loňska uskutečnila celkem 13.970 odběrů, což je o 955 více než v dosud rekordním roce 2020.

Ilustrační foto
19. ledna 2022 - 07:30

Počet odběrů vzrostl i přesto, že také v roce 2021 ovlivňovala činnost probíhající pandemie onemocnění covid-19. „Z dosažených čísel je patrné, že našim dárcům různá omezení související s pandemií nevzala chuť pomáhat. Za to jsme jim velmi vděční a za tento přístup jim děkujeme,“ vzkázala Jana Pelková, primářka hematologicko-transfúzní oddělení (HTO) zlínské nemocnice.

V samotné Baťovce se v roce 2021 uskutečnilo 8 696 odběrů, dalších 5 274 zrealizovalo odběrové centrum ve Fakultní nemocnici U svaté Anny v Brně, se kterým KNTB spolupracuje. Celkem se dostavilo k odběrům 14 708 dobrovolných dárců krve.

Rekordní byl v minulém roce i počet prvodárců, tedy dobrovolníků, kteří přišli darovat krev poprvé. Baťovka, is brněnský odběrovým centrem, jich zaregistrovala dohromady 2 490, tedy o 152 více než v dosud rekordním roce 2020.


V minulém roce uvedlo HTO do praxe zásadní novinku, a to rezervační systém. Ten do značné míry urychlil odběry v jednotlivých dnech, dárci krve mají navíc konkrétnější časovou představu o tom, jak dlouhý bude jejich pobyt v prostorách HTO. „Možnost objednání k odběru na určitou hodinu naši dárci přivítali a velmi si ji pochvalují. Práce se zjednodušila i nám, protože předem víme, kolik lidí k nám denně přijde,“ konstatovala vedoucí laborantka Vladimíra Jílková.

(pšt, zlinskenovinky.cz, zdroj: (KNTB)