Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

Chcete domů kompostér? Otrokovice je dávají zdarma

Chcete domů kompostér? Otrokovice je dávají zdarma

Efektivní nakládání s odpady, jejich třídění a další využívání je jedním z dlouhodobých cílů Otrokovic. K jeho naplnění budou nově pomáhat i kompostéry umísťované přímo u rodinných domů.

Ilustrační foto
6. října 2021 - 07:30

Lidé tak pohodlně vytřídí i drobný biologický odpad, který dříve končil v popelnicích. O kompostéry k bezplatnému užívání mohou žádat občané Otrkovic bydlící v rodinných domech. Celkem je k dispozici 1100 kompostérů. ,,Pro výběr optimální velikosti kompostérů přizpůsobené výměře zahrady budou moci občané vybírat ze dvou typů, a to z kompostérů o objemu 600 l a 1000 l, přičemž od každé velikosti je 550 ks. Na pořízení kompostérů se nám podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí, díky čemuž je můžeme občanům poskytnout zdarma,“ přiblížil jednatel Technických služeb Otrokovice Vladimír Plšek.

Na nakládání s odpady se totiž stále přísněji dívá i legislativa, která udává, že skládkový poplatek se bude do roku 2029 postupně zvyšovat až na trojnásobek. K tomu je obec navíc povinna od roku 2025 vytřídit minimálně 60% komunálního odpadu a od roku 2030 nebude možno na skládky ukládat nevytříděný komunální odpad vůbec.

Ve Valašských Kloboukách vyroste kompostárna

Obyvatelé Otrokovic mají dnes možnost biologicky rozložitelný odpad ze svých zahrad ukládat do kontejnerů v husté síti sběrných dvorů, odkud putuje ke zpracování na kompostárnu, Při optimálním využití všech kompostérů by v nich mohlo být ročně zpracováno až 500 t organického odpadu. Navíc občané získají zdroj výborného přírodního hnojiva a humusu pro své zahrady a naučí se správně kompostovat.
(pšt, zlinskenovinky.cz, zdroj: portál města Otrokovice)