Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

Hvězdárna ve Valmezu: Děti prožily víkend nabitý vědou

Hvězdárna ve Valmezu: Děti prožily víkend nabitý vědou

Dětský seminář a konferenci uspořádala o víkendu valašskomeziříčská hvězdárna. Dva dny naplněné astronomií a dalšími přírodními vědami prožilo 10 dětí v horském hotelu ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku.

Víkend dětí ve hvězdárně.
5. října 2021 - 07:30

Hvězdárna sem pozvala žáky základních a středních škol, kteří jsou členy jejího astronomického kroužku, případně s ním kvůli vzdálenějšímu bydlišti spolupracují na dálku. „Každý dostal za úkol připravit si konferenční příspěvek, který před ostatními přednesl formou krátké prezentace. Měli na to dva týdny,“ říká vedoucí kroužku a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.  

Mimo to účastníci semináře se zájmem vyslechli prezentace svých vrstevníků, věnované například Sluneční soustavě, americké kosmické agentuře NASA, osídlování vesmíru nebo významu vody. „Výběr témat jsme nechali na přednášejících. Chtěli jsme, aby se naučili pracovat s prameny a ze zjištěných informací dokázali vyvodit závěry a seznámit s nimi publikum,“ vysvětluje Kraus, jemuž připadla role mentora, jemně usměrňujícího práci mladých vědců.

Jejich víkendové setkání se neomezilo jen na přednáškový sál. Na programu měli rovněž pozorování večerní oblohy pomocí dalekohledů, pěší výlet spojený s návštěvou Experimentálního ekologického pracoviště na Bílém Kříži a přednášku o největší astronomické laboratoři na světě v chilské poušti Atacama.

Nechybělo ani pásmo zábavných fyzikálních a chemických pokusů s ohněm, který nepálí, a s výrobou vodíku, jímž naplnili malou plechovku, kterou se pokusili vyslat do vesmíru.


(pšt, zlinskenovinky.cz, zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí)