Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Kraj podpořil více než padesát projektů na obnovu venkova

Kraj podpořil více než padesát projektů na obnovu venkova

Poskytnutí dotací z Programu na podporu obnovy venkova projednali krajští radní a doporučili je ke schválení krajskému zastupitelstvu. Konkrétně se jedná o 52 projektů, mezi které mají být rozděleny dotace ve výši 34,7 milionu korun.

Ilustrační foto
12. dubna 2021 - 19:21

Z tohoto krajského dotačního programu jsou podporovány především projekty menších obcí, směřující k obnově a údržbě obecního majetku, zpracování územních plánů, ochraně životního prostředí či rozvoji sítě dálkových a regionálně významných cyklotras ve Zlínském kraji.

"Podporovány jsou rovněž projekty obcí ze znevýhodněných území, pilotně z území Morkovska na Kroměřížsku. Jde zejména o akce, které jsou prioritou obce či velkou zátěží pro obecní rozpočet,“ sdělil náměstek hejtmana Lubomír Traub, zodpovědný za strategický rozvoj kraje.

Mezi projekty, které krajští radní doporučili zastupitelům k podpoře, jsou například bezbariérové řešení autobusové zastávky a parkování pro potřeby ZŠ a MŠ ve Střelné, rekonstrukce víceúčelového hřiště v Sušicích, oprava místních komunikací ve Troubkách – Zdislavicích, oprava chodníku v Šelešovicích, příprava výstavby cyklostezky Bečva – Vlára – Váh na Hornolidečsku nebo návrhy územních plánů obcí Březnice, Salaš a Staré Hutě.


Co se týká znevýhodněného území Morkovska, pro jeho 12 obcí pod 500 obyvatel, s vysokou mírou nezaměstnanosti a indexem stáří vyšším než 100, byl nastaven dotační titul, který jim umožnil řešit prioritní problém obnovy obecního majetku s až 70% dotací (2 miliony korun/rok až 3,5 milionu korun/ 3 roky). Projekty předložily všechny obce a využily tak dotační příležitost pro rozvoj svého území.

Na vysokém čedičovém suku stojí hrad Kamýk

Zastupitelé budou přidělení dotací schvalovat na svém zasedání 19. dubna 2021.

(pšt, zlinskenovinky.cz, zdroj: portál Zlínského kraje)