Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Muzeum jihovýchodní Moravy se dočká nové střechy

Muzeum jihovýchodní Moravy se dočká nové střechy

Podle rozhodnutí Rady Zlínského kraje poputují finance hned do několika kulturních příspěvkových organizací. Rozsáhlou rekonstrukcí na podzim projde otrokovické pracoviště Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Muzeum jihovýchodní Moravy.
19. dubna 2021 - 07:30

V budově se nacházejí konzervátorské dílny a část je věnovaná i depozitářům. Jejich stav ale ohrožuje rovná střecha, která je v nevyhovujícím stavu a dešťová voda jí prosakuje do budovy. Opravou dojde k zamezení zatékání do objektu, a tím k ochraně historických sbírek.

„Rekonstrukce objektů, které uchovávají naše kulturní dědictví, jsou jednou z našich priorit.Na opravu střechy a schodiště konzervátorského pracoviště jsme vyčlenili 3 197 000 Kč. Příspěvek na provoz ve výši 200 000 Kč jsme schválili také pro dendrologický průzkum zámeckého parku Lešná, který je zapsán na státním seznamu kulturních památek. V minulém století byl celý areál parku neudržovaný a dnes tím trpí i řada chráněných stromů, které jsou napadeny jmelím. Aby se mohli návštěvníci těšit z jeho krás i nadále, je třeba o něj pečovat,“ vysvětluje radní Zlínského kraje odpovědný za dotace a investice Zbyněk Fojtíček.

Radní se také shodli na navýšení příspěvku pro Hvězdárnu Valašské Meziříčí, který má sloužit k nákupu speciálního dalekohledu na pozorování Slunce. Namísto původních 80 tis. Kč, kraj přispěje 100 tis. Kč.

Kostel sv.Vavřince stojí u rodového sídla Vítkovců

Investice je plánovaná v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II, který je spolufinancovaný z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OPVVV), rozpočtem ČR a Zlínským krajem.

(pšt, zlinskenovinky.cz, zdroj: portál Zlínského kraje)